banner112

Çöplüğü çiçek bahçesi yapıp Türkiye sınırlarını aştılar

2019 yılında 18 kadının girişimi ile kurulan Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, çorak arazide ürettiği, tıbbi aromatik bitkiler sınıfında bulunan aynısefa çiçeğini üreterek Katar’a ihraç etmeye başladı

Çöplüğü çiçek bahçesi yapıp Türkiye sınırlarını aştılar

Haber / Alpay Sönmez

2019 yılında 18 kadının kurduğu Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Türkiye’de hiç üretilmeyen tıbbi aromatik aynısefa bitkisini üreterek, bir başarı hikayesi yazdı. Bugün Katar’a ihracat yapmaya başlayan Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, önümüzdeki yıl ihracatı artırmak için yeni hedefler koyuyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan ‘Aynısefa Projesi’nin’ Katar’a uzanmasından dolayı Menemenli kadınlar olarak büyük bir gurur duyduklarını söyleyen Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yeşim Sever, “Bu yıl 4 dönüm arazimizden 300 kilo alacağımızı öngördüğümüz aynısefaları Katar’a ihraç ediyoruz. Önümüzdeki yıl bu rakamın 500 kilo olmasını hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

İLK TESİS AÇILDI

Kadınların birçok konuda üretim yaptığını fakat ürünlerini satacak pazara, seri üretim yapacakları bir tesise sahip olmadıklarını ifade eden Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yeşim Sever, “Tüm üretimi bir araya toplayacak, onlara pazar yaratacak bir çatı yapı oluşturmak istedik. 2019 yılında 18 arkadaşımızla kooperatifimizi kurduk. Daha çok ürün, fakat aynı kalite sonuç elde etmek için işleme tesisine ihtiyacımız vardı. Şu an ilk işleme tesisimizi Emiralem'de açarak, bunu başardık” dedi.

Kooperatif olarak sebzeli erişte, incir topu, reçel, domates ve biber salçası ve tarhana gibi ürünleri de ürettiklerini söyleyen Sever, aynısefa çiçeği ile ülke sınırlarını aşmayı başardıklarını söyledi.

FAYDALI BİR BİTKİ

Aynısefanın bilinen bir bitki olduğunu, kozmetik ve tıp alanında kullanıldığını vurgulayan Sever, aynısefa bitkisinin üretim sürecini şöyle anlattı: “Tıbbi bitkilerin araştırmasını yaparak, bu alanda ne yetiştirebiliriz diye incelediğimizde aynısefa ile karşılaştık. Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden tohumları temin ettik ve bir deterjan firmasının ‘Yerli Yerinde Projesine’ katılarak Menemen Ahıdır Mahallesi’nde kanal kenarında 25 yıldır boş duran, araziyi kiraladık. Tarımsal üretime uygun olmayan ve çöplük olarak kullanılan arazide temizlik çalışması yaptık. Bununla da yetinmeyip, Tarım Bakanlığı'nın ‘Kız Kardeşim Projesine’ dahil olarak çeşitli eğitimler aldık. Böylece maddi destekleri özel sektörden, bilgi desteğini ise Tarım Bakanlığı’ndan alarak bu projeyi hayata geçirdik” ifadesini kullandı.

ÇÖPTEN ÇİÇEK BAHÇESİNE

Bugün Türkiye’nin tek kapama, tek türle dikim normlarına uygun olarak tanzim edilen arazide, aynısefa bahçesini yarattıklarını söyleyen sever, “Çöplüğü çiçek bahçesine çevirdik. Bugün bahçemizden çıkan tüm ürünleri Katar’a ihraç ediyoruz” diye konuştu. Önümüzdeki sene Katarlı firma yetkililerinin gelerek bakım desteği vereceklerini belirten Sever, bu sene yaptıkları 12 bin çiçek dikiminin, önümüzdeki yıl iki katına çıkararak ürün miktarını 500-600 kilo seviyesine çekeceklerini öngörüyor. Kooperatif Başkanı Sever, ürünün kilosunun 230 lira olduğuna işaret ederek, Katarlıların gelecek yıl tüm üretimi satın almayı taahhüt ettiklerini söyledi.

Bugün yolculuğu Katar’a uzanan çiçeklerin yurtdışında büyük pazarı olduğunu anlatan Sever, çorak bir arazide ürettikleri aynısefa çiçeklerinin gerekli testleri başarıyla geçtiğini anlattı.  Bu yılın ilk üretim yılı olmasından dolayı kendilerini de denediklerini söyleyen Sever, “Gördük ki 4 dönüm araziden 500 kilo ürün alabiliyoruz. Seneye de buna göre tüm ürünü Katar’a göndereceğiz. Bir anlamda dün evinde oturan Menemenli kadınlar ihracatçı oldu diyebiliriz” diye konuştu.

Onları cesaretlendiriyoruz

Kadınların iş yaşamına girme konusunda tedirgin davrandığına dikkat çeken Sever, “Ben öyle bir kadın hiç olmadım ama bu mizaçta çok kadın var. Birçok kadının ilk adımı atarken desteklenmeye, motive edilmeye, arkalarında durulmaya ihtiyaçları var. Kimisi bir şeyler yapmak istiyor ama doğru doğru yolları bulamıyor. Biz de hem kadınları cesaretlendirmek hem de onların ticari hayatta yürüyüşlerinde önlerindeki engelleri aşmalarına yardımcı olabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kadınların cesaretli olmaya ihtiyacı var

Kooperatif Başkanı olarak, erken yaşta evlenip 3 çocuk annesi olarak mücadele veren bir kadın olduğuna da değinen Sever, özel hayatında hep daha iyisini yapabilirim motivasyonuyla yol aldığını söyledi. Liseyi dışarıdan bitirdiğini bu yıl da oğluyla üniversite sınavına hazırlandığını anlatan Sever, “Yeter ki engel olmasınlar. Bana ilk başta eşim ve babam ‘yapamazsın’ dedi. Art niyetli değillerdi, üzülmemi istemedikleri için söylediler ancak ben ve benim gibi diğer kadınlar çevrelerindeki erkeklerin art niyetli olmasa da şevk kıran sözlerini dinleselerdi ne kooperatif ne bu aynısefa bahçesi olurdu, ne de Katar’a ihracat gerçekleşebilirdi. Kadınların cesaretli olmaya ihtiyacı var. Erkeklerin de onları ‘yapamazsın’ diyerek motivasyonlarını kırmak yerine, “başarabilirsin, dene yenil, bir daha ayağa kalk daha güzel yenil” demeleri gerekiyor. İnanın böyle desteklendiğinde kadınların önünde duracak duvar yoktur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2021, 17:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa Bakan
Musa Bakan - 6 ay Önce

Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Türkiye tarımı kadın girişimcilerimizle geleceğe yön verecektir.

banner101

banner100