9 Eylül'ün 100. yılında İzmirli'nin mallarını kim sattı?

9 Eylül TV'de Gündem Kahvesi programında Gökçe Adar'ın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, 9 Eylül 2022 tarihinde 100. yıl kutlamaları sırasında İzmir halkının mallarının tapuda satışının yapıldığını söyledi.

9 Eylül Web TV'de yayınlanan Gündem Kahvesi programında gazeteci Gökçe Adar'ın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, 9 Eylül İzmir Kurtuluşu’nun 100. yılı kutlamaları sırasında AKP iktidarının Buca Cezaevi Alanı’nın satıldığını iddia etti. Aydın, “Cezaevi alanının çok büyük bir mülkiyeti Hazine’ye aitti. Burayı, 9 Eylül 2022 tarihinde, İzmir’in Kurtuluşu’nun olduğu gün, siyasal iktidar ve İzmir temsilcileri İller Bankası’na sattı. 9 Eylül günü, İzmirliler, gururla onurla alanlarda kurtuluşunu kutlarken arkadaşlar tapu dairelerinde halkın malini satıyorlardı Satış tarihi, 9 Eylül tarihidir. Tarih çok manidardır. Bu halkla inatlaşmaktır. İzmir halkının en çok talep ettiği en çok yeşil alan olmasını istediği bu alanı 9 Eylül 2022 yılında satmak halka dalga geçmektir. Kaça satıldı? Hangi yöntemle satıldı? İhaleye çıkıldı mı? Bilmiyoruz. Maliye Hazinesi’nde olan bir yer. Bu demek oluyor ki bu alan hepimizin. İzmirliye ait olan bu yeri kaça satıldığını bilme hakkımız yok mu? Bu mu hukuk anlayışları, bu mu yerinden yönetim anlayışları? Kaça sattınız? Şimdi oraya ne yapacaksınız diye sormak bizim hakkımız değil mi? Buradan soruyorum. Bu yeri kaça sattınız? Şimdi çıkardınız planla, buraya ne yapmak istiyorsunuz? Bu sorularımıza cevap verilmeli” ifadelerini kullandı. 

‘TAKDİR SOYER’İN’

Aydın, “Malesef siyasi iktidar ve temsilcileri bir polemik üzerinden ilerliyor ve halka doğru bilgi vermiyor. AKP yetkilileri spesifik bir açıklama yapmıyorlar. Yerine ne yapılacak? Milli irade diyorsunuz, halkın istemediği bir şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Bu plan, Buca’ya ihanettir. Bütün hukuk kurallarını bozarak bu işlemi yapıyorlar. Ama biz yaptırmayacağız. Nasıl asbestli gemiyi İzmir’e sokturmadıysak, cezaevi planını da yaptırmayacağız” diye devam etti. Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik koltuğuna Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler isimli kişinin oturduğu iddiasına ise, “Genel sekreterlik önemli bir makam olduğu için bu makam vekaleten yürütüldüğü için çeşitli iddialar ve tartışmalar olacaktır. Bu konuda takdir ve değerlendirme Tunç Soyer’e aittir. Yakın zamanda kişiyi açıklayacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2022, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100