Türkiye'nin enerji projelerinden biri olan Karadeniz gazının sisteme alınması, aylık doğal gaz üretimini 30 milyon metreküpten 110 milyon metreküpe çıkardı. Bu projeyle Zonguldak, üretim listesinde zirveye taşındı. EPDK'nın eylül ayı verilerine göre en çok doğal gaz üretimi yapılan il Zonguldak oldu.

Karadeniz'den Yeni Doğal Gaz Rezervleri

TPAO'nun Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi kapsamında Karadeniz'de keşfedilen 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervi artık ülkenin enerji şebekesine entegre edildi.

Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin katılımıyla yürütülen proje kapsamında üretilen doğal gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen bir törenle ilk kez 20 Nisan'da karaya ulaştırılmıştı.

Doğal Gaz Üretim Süreci

Doğal gazın çıkarılma süreci halen devam ediyor. Bu süreç 3 faza ayrılmış durumda. Faz-1 tamamlandığında günlük gaz üretiminin 10 milyon metreküpe, Faz-2'de 40 milyon metreküpe, Faz-3'te ise 60 milyon metreküpe ulaşması hedefleniyor.

Faz-2 kapsamında planlanan 26 kuyunun 10'u 2025'te, kalan 16 kuyunun ise 2028'de faaliyete geçmesi bekleniyor. Faz-3 kısmına ise 2028 itibarıyla geçilecek.

Sakarya'ya ulusal düzeyde bir ‘tarım ödülü’ daha Sakarya'ya ulusal düzeyde bir ‘tarım ödülü’ daha

Zonguldak Doğal Gaz Üretiminde Zirvede

Zonguldak, eylül ayında yüzde 67,58'lik oranla yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Bu dönemde Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne sıralandı.

Türkiye Genelinde Doğal Gaz Üretiminde Artış

Geçen sene eylül ayında Türkiye genelindeki doğal gaz üretimi 30 milyon metreküpken, bu sene eylül ayında Zonguldak'ın dahil olmasıyla üretim 110 milyon metreküpün üzerine çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahasından günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretime ulaşıldığını açıkladı. Bu üretim, 1,5 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşılamaktadır.

Kaynak: AA