Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağının en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıdalardan biri olduğunu belirtti. Yükselen fiyatların piyasada taklit ve tağşişli zeytinyağı ürünlerinin sayısını artırdığına dikkat çeken Bayraktar, bu konuda şu açıklamayı yaptı:

"Sağlıklı Beslenme İçin Zeytinyağı Önemli Ancak..."

"Zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kar sağlamak için taklit ve tağşişe başvuruluyor. İçerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle yağlar arasında ön planda olan zeytinyağı, dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutfaklarımızda her zaman kullanılıyor. Ancak tağşiş sorunu sadece ülkemizde değil, zeytinyağı üretilen ve ticareti yapılan ülkelerin tamamında yaşanan bir sorundur."

Tüketicilerin Bilinçli Olması Gerekiyor

Bayraktar, zeytinyağındaki hile ve sahtekarlığın tüketiciler tarafından tespit edilemeyeceğine vurgu yaparak, taklit ve tağşişin laboratuvar testleriyle anlaşıldığını ifade etti. Üreticilerin emeklerini korumak için her türlü hile ve sahtekarlığa karşı çıkılması gerektiğini belirten Bayraktar, tüketicilere şu uyarılarda bulundu:

Xiaomi 14 Türkiye’de ön siparişe açıldı: İşte özellikleri ve fiyatı Xiaomi 14 Türkiye’de ön siparişe açıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

"Denetimler Artırılmalı, Sahtekarlar İfşa Edilmeli"

"Tüketicilerimiz de zeytinyağı alırken bilinçli olmalı, güvendikleri yerlerden veya firmalardan yağlarını almalıdır. Denetimler sık sık yapılmalı, sahtekarlık yapan firmalar ifşa edilmeli ve gerekirse kapatılmalıdır. Bizler bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Kaynak: HABER MERKEZİ