Dokuz Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Dünyada ve Türkiye'de etkili olan iklim krizi ile birlikte zeytinde yaşanan rekolte kaybı zeytinyağı fiyatlarının yüksek fiyatlara çıkacağına dair söylemleri de beraberinde getirdi. İhracat yasağının geldiği günlerden bugüne kadar zeytinyağı alım fiyatının 295 TL'ye kadar yükselmesi ile birlikte kamuoyunda zeytinyağı kilogram fiyatlarının 500 ile 600 TL arasında fiyatlara çıkabileceği konuşulmaya başlandı. Konuyla alakalı olarak Dokuz Eylül Gazetesi'ne konuşan UZZK Başkanı Dr. Mustafa Tan, fiyatlar üzerinde spekülasyonlar yaratıldığını söylerken, "Zeytinyağı bir hedef tahtasına koyulmuş. Zeytin taneleri tek tek toplanıyor. Bunun bedeli yoktur. Zeytin ne zaman parlayan bir yıldız olsa onun ışığını söndürmeye çalışanlar var" dedi.

mustafa-tan

'ORTADA BİR REALİTE VAR'

Zeytinyağı fiyatlarında dünyayla paralel bir realitenin olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Dr. Mustafa Tan, "Dünyada biliyorsunuz İspanya, İtalya, Yunanistan ve Tunus'ta borsaları var. Biz de de var. Herkes bu fiyat skalalarını görüyor. Üretici maliyetinin altında zeytinyağı satılabilir mi? Zeytinyağı 500 TL değilde 200 TL olsun dediğinizde 300 TL üreticinin cebinden çıkar ve bunun da bedeli var" ifadelerini kullandı.

'ZEYTİNYAĞI ÜZERİNDEN SPEKÜLASYON YAPILIYOR'

"Zeytinyağı üzerinde bize göre belirli spekülasyonlar yapılıyor" diyerek sözlerine devam eden Mustafa Tan, "Zeytinyağını halktan soğutmak için yapılan söylemler bunlar. Herhangi bir üründe fiyatların gideceği yöne doğru haberler yapıldığını görüyor musunuz? Zeytinyağından çok daha fazla artan ürünler var onlar için neden konuşulmuyor? Çünkü zeytinyağı parlayan bir yıldız. Zeytinyağına halkımız alıştı. Bundan soğutmak için yapılıyor. Fiyat nereye gidecekse, oraya gidecek" diye konuştu.

'180 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR'

Türkiye'de toplam 180 bin ton zeytinyağı rekoltesinin beklendiği bilgisini veren Tan, gelecek yıldan stoklarda kalan 180 bin ton zeytinyağı ile birlikte 360 bin ton zeytinyağının olacağını vurguladı.

'HALKIN DİĞER YAĞLARA YÖNLENMESİ İSTENİYOR'

Türkiye'de zeytinyağında fiyat paritesinin bir kilo et ile eşdeğer olduğunu sözlerine ekleyen Tan, "Parite bir kilo et bir kilo zeytinyağıdır. Bir kilo zeytin, bir kilo peynirdir. Gerçek parite budur. Bu ürünlere pahalı denmiyor ama zeytinyağı pahalı deniyor. Bunlar hiç konuşulmuyor. Bunun bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum. Çünkü halkın zeytinyağından uzaklaşıp, diğer yağlara yönlenmesi isteniyor" diye vurguladı.

Borsa neden düştü, düşüyor? 8 Aralık 2023 BIST bugün neden düştü? Borsa neden düştü, düşüyor? 8 Aralık 2023 BIST bugün neden düştü?

'ZEYTİNYAĞI HEDEF TAHTASINA KONMUŞ'

Zeytinyağının hedef tahtasına konulduğuna dikkat çeken Tan, "Zeytin taneleri tek tek toplanıyor. Tespih çeker gibi! İbadet yapar gibi! Bunun bedeli yoktur! Zeytin ne zaman parlayan bir yıldız olsa onun ışığını söndürmeye çalışanlar var. Zeytin ve zeytinyağı konseyi başkanı olarak spekülatif söylemleri zamansız ve art niyeli görüyorum. Fiyat piyasada oluşur. İnsanlara pahalı olduğu anlatılacağına yararları ve insan sağlığına etkileri konuşulmalı" dedi.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ