HÜDA PAR 5. Olağan Büyük Kongresi

"Adil Sistem, Hakça Paylaşım" sloganıyla Kuzey Ankara Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen HÜDA PAR 5. Olağan Büyük Kongresi'nde, mevcut Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu, partililer tarafından coşkuyla karşılandı. Divan başkanlığı seçiminin ardından Yapıcıoğlu, yeniden aday gösterildi ve tek aday olarak katıldığı seçimde başkanlık görevini sürdürmeye hak kazandı.

Yeni anayasa çağrısı

Yapıcıoğlu, konuşmasında Türkiye'nin yeni bir anayasaya kavuşması gerektiğini vurgulayarak, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un bu konudaki çabalarını önemsediğini belirtti. "Gelin, kendi anayasamızı kendimiz yapalım, kendi milletimizin ihtiyaçları için yapalım" diyerek yeni anayasanın tamamen Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayan, sivil ve adil bir anayasa olması gerektiğini söyledi.

Kürt meselesi ve ana dilde eğitim

Yapıcıoğlu, Kürt meselesinin anayasa meselesiyle doğrudan ilişkili olduğunu ve ana dilde eğitim hakkının temel bir hak olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de anayasalar değiştikçe Kürt meselesinin derinleştiğini savunan Yapıcıoğlu, "Ana dilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

CHP’li Bulut: Meclis'te insani olmayan koşullarda çalıştırılıyoruz CHP’li Bulut: Meclis'te insani olmayan koşullarda çalıştırılıyoruz

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ne destek

Yapıcıoğlu, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni olumlu karşıladıklarını ancak uygulamanın önemine dikkat çekti. Kongrenin millet, memleket ve partisi için hayırlara vesile olmasını temenni eden Yapıcıoğlu, yeni yönetime başarılar dileyerek hizmetlerinden dolayı görevi devredenlere teşekkür etti.

Kaynak: Haber Merkezi