HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Peki, HÜDA PAR kurucularından biri olan Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? İşte, Zekeriya Yapıcıoğlu’nun eğitim hayatı, mesleği ve siyasi yaşamı Peki, Hüda Par oy oranı ne? Hüda Par nedir (açılımı), Hüda Par Genel Başkanı kimdir? Zekeriya Yapıcıoğlu kaç yaşında, nereli? Detaylar haberimizde...

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman'da doğdu ve ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Yapıcıoğlu, HÜDA PAR'ın kurucularından biridir ve partinin 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkan seçilmiştir. 2015 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak giren Yapıcıoğlu, vekil seçilemedi. Mayıs 2018'de, Diyarbakır'dan bağımsız aday olmak için görevinden istifa etti. 2 Haziran 2021 tarihinde yapılan HÜDA PAR 4. Olağan Kongresi'nde yeniden Genel Başkanlığına seçildi. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Yapıcıoğlu daha önce İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızını 6 yaşındayken 'imam nikahıyla evlendirmesine' ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve istismara onay veren ifadeler kullanmıştı. Hizbullah terör örgütü konusunda ise "Türkiye Cumhuriyeti'ne göre Hizbullah bir terör örgütü olabilir ama bana göre bir terör örgütü değil" şeklinde bir görüş belirtmiştir.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Türk siyasi hayatının tanınmış isimlerinden biridir. Batman'da doğan Yapıcıoğlu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini de burada tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988 yılında mezun oldu. 1990-2012 yılları arasında avukatlık yapan Yapıcıoğlu, daha sonra siyasi hayatına atılmış ve Hür Dava Partisi'nin kurucuları arasında yer almıştır. 2013 yılında yapılan kongrede HÜDA-PAR'ın Genel Başkanı seçilmiştir.

HÜDA-PAR GENEL BAŞKANI ZEKERİYA YAPICIOĞLU KİMDİR?

Evli ve beş çocuk babası olan Yapıcıoğlu, siyasi hayatında birçok tartışmalı açıklamada bulunmuştur. Özellikle çocuk yaşta evliliğe destek veren ve İsmailağa cemaatine bağlı bir vakfın kurucusunun 6 yaşındaki kızını "imam nikahıyla evlendirmesine" ilişkin yaptığı açıklamalar büyük tepki çekmiştir. Ayrıca Hizbullah örgütüne yönelik görüşleri de tartışmalıdır. Yapıcıoğlu, örgütün Türkiye Cumhuriyeti'ne göre terör örgütü olarak kabul edilse de, kendi görüşüne göre terör örgütü değildir.

Zekeriya Yapıcıoğlu, Türkiye'nin Batman ilinde 1966 yılında dünyaya geldi. Eğitim hayatına da burada başladı ve ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı. Hukuk eğitimine ilgi duyan Yapıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü ve 1988 yılında mezun oldu.

DEVA’lı Kaya Ösen: Amacımız  parlamenter sisteme geçmek  DEVA’lı Kaya Ösen: Amacımız  parlamenter sisteme geçmek 

Meslek hayatına serbest avukat olarak devam eden Yapıcıoğlu, 1990 yılından 2012 yılına kadar bu alanda faaliyet gösterdi. Ancak siyasi bir kimlik de taşıyan Yapıcıoğlu, Hür Dava Partisi'nin kuruluşuna katılarak siyaset hayatına atıldı.

HÜDA PAR'ın kurucuları arasında yer alan Yapıcıoğlu, 2013 yılında Ankara'da yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de partinin genel başkanlığına seçildi. O tarihten bu yana, hala HÜDA PAR Genel Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Evli ve beş çocuk babası olan Yapıcıoğlu, siyasi kimliğiyle Türkiye'nin gündeminde önemli bir yere sahip olmaktadır. Kendisi, özellikle Kürt meselesi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhur İttifakı'na katılması beklenen HÜDA PAR'ı ziyaret etti. Bu olayın ardından vatandaşlar, HÜDA PAR ve genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu hakkında bilgi edinmek istediler. İşte, HÜDA PAR hakkında detaylı bilgiler:

HÜDA PAR, Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "HÜDA PAR" şeklindedir. Simgesi açık bir kitap ve sayfaları arasından doğan bir güneştir. HÜDA PAR'ın genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'dur.

ZEKERİYA YAPICIOĞLU EVLİ Mİ?

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Batman'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988 yılında mezun oldu ve 1990-2012 yılları arasında avukatlık yaptı. Daha sonra siyasi kariyerine başladı ve HÜDA PAR'ın kuruluşuna katıldı. 30 Haziran 2013'te Ankara'da yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de HÜDA PAR'ın genel başkanı seçildi. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Haziran 2015 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak giren Yapıcıoğlu, ilde oyların %3,2'sini (22.923 oy) aldı ve vekil seçilemedi. HÜDA PAR'ın 15 Mayıs 2016'da yapılan 2. Olağan Kongresi'nde Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığına seçildi. Ancak 21 Mayıs 2018'de Bağımsız Milletvekili adayı olabilmek için görevinden istifa etti.

2 Haziran 2021 tarihinde HÜDA PAR'ın 4. Olağan Kongresi'nde Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığa seçildi. Bu gelişmelerin ardından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, HÜDA PAR'ı ziyaret etti ve Cumhur İttifakı'na katılmasının beklendiğini belirtti.

Hür Dava Partisi'nin kurucularından ve eski Genel Başkanı olan Zekeriya Yapıcıoğlu son zamanlarda yaptığı açıklamalarla gündemde yerini aldı. Peki, Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir? İşte hayatıyla ilgili tüm detaylar...

1966 yılında Batman'da dünyaya gelen Yapıcıoğlu, eğitim hayatını da burada tamamladı. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine devam etti ve 1988 yılında mezun oldu. Ardından avukatlık yapmaya başlayan Yapıcıoğlu, 1990-2012 yılları arasında bu mesleği icra etti.

HÜDA-PAR'ın kurucuları arasında yer alan Zekeriya Yapıcıoğlu, 30 Haziran 2013 tarihinde Ankara'da düzenlenen 1. Olağan Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa seçildi. 2015 yılında ise Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak seçimlere katılan Yapıcıoğlu, daha sonra HÜDA PAR'ın 15 Mayıs 2016 tarihinde yapılan 2. Olağan Kongresi'nde yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Ancak, Genel Başkanlık görevini sürdürdüğü süreçte, 21 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olmak için istifa etti. Bu kararın ardından, Yapıcıoğlu Genel Başkan Vekili olarak görev yaptı ve 4. Olağan Büyük Kongreye kadar bu görevini sürdürdü. Evli ve beş çocuk babası olan Zekeriya Yapıcıoğlu'nun hayatı, son dönemlerde yaptığı açıklamalarla birlikte yeniden gündeme gelmiştir.

HÜDA-Par, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı aldığını duyurdu. Partinin oy oranı ise son kamuoyu araştırmalarında belirtilmemiştir. Hür Dava Partisi, 19 Aralık 2012 tarihinde Türkiye'de kurulan bir siyasi partidir. Resmi kısaltması "HÜDA PAR" olan partinin simgesi açık vaziyette bir kitap ve sayfaları arasından doğan güneştir. Partinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'dur. Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman'da doğdu ve eğitim hayatına burada başladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra avukatlık yapmaya başlayan Yapıcıoğlu, 2012 yılında siyasi hayatına atıldı. HÜDA PAR'ın kurucularından olan Yapıcıoğlu, 2013 yılında genel başkanlık görevine seçildi. Haziran 2015 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak seçime katılan ve vekil olarak seçilen Yapıcıoğlu, üç dönemdir HÜDA PAR Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.

ZEKERİYA YAPICIOĞLU KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?  

Zekeriya Yapıcıoğlu, Batman'da 1966 yılında doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve lisesini Batman'da okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1990-2012 yılları arasında serbest avukatlık yaptı. 2012 yılında Hür Dava Partisi'nin (Hüda-Par) kurucuları arasında yer aldı ve 2013 yılında yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa seçildi.

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 2015 ve 2018 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. Hüda-Par'ın 2, 3 ve 4. Olağan Kongrelerinde yeniden genel başkanlığına seçildi.

Yapıcıoğlu, evli ve beş çocuk babasıdır ve iyi seviyede Kürtçe konuşabilmektedir.

Kanal İstanbul projesi hakkında bir röportajında, projenin büyük bir finansmana ihtiyaç duyduğunu, ekonominin zor olduğu, işsizliğin yüksek, üretimin düşük ve gıda üretiminin de kuraklık nedeniyle ciddi şekilde düştüğü bir dönemde projenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtmiştir. Hukuk anlamında konunun uzmanlarıyla tartışılması gerektiğini de vurgulamıştır.

HÜDA NEDİR, AÇILIMI NE, NE ZAMAN KURULDU? 


Hür Dava Partisi, 19 Aralık 2012 tarihinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir.

Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "HÜDA PAR" şeklindedir. Simgesi açık vaziyette bir kitap ve sayfaları arasından doğmakta olan güneştir. Genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'dur.

Hür Dava Partisi'nin kurucularından ve eski genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Yapıcıoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, kararın yetkili kurullarda yapılan istişareler sonucu alındığını ve memleketlerine hayırlı olmasını dilediğini belirtti.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman'da doğdu ve eğitim hayatına burada başladı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1990 yılında avukatlık yapmaya başlayan Yapıcıoğlu, 2012 yılına kadar bu mesleği icra etti.

2012 yılında kurulan Hür Dava Partisi'nin kurucularından biri olan Yapıcıoğlu, 2013 yılında genel başkanlık görevine seçildi. Haziran 2015 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak vekil seçildi. 2018 yılında ise genel başkanlık görevinden istifa etti.

Yapıcıoğlu'nun partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ı destekleyeceği açıklaması, siyasi gündemde geniş yankı uyandırdı. Parlamento seçimleri ile ilgili görüşmelerin ise devam ettiği belirtildi.

HÜDA PAR OY ORANI NEDİR? 


Hüda Par 2018 seçimlerinde yüzde 0.03 oranında oy almıştır.