Zehra filmi, Türk sinemasının klasikleri arasında yer alan, Hülya Koçyiğit’in başrolünde oynadığı, Necip Fazıl Kısakürek’in bir öyküsünden uyarlanan, Yücel Çakmaklı’nın yönettiği, 1972 yılında vizyona giren bir dram filmidir. Film, Zehra adlı genç bir kadının, köyde tanıştığı Murat adlı genç bir adamla yaşadığı aşkı ve onun için yaptığı fedakarlıkları konu edinmektedir. Film, hem oyunculuk hem de senaryo açısından övgü toplamış, 4. Adana Film Şenliği’nde Hülya Koçyiğit’e “En Başarılı Kadın Oyuncu” ödülünü kazandırmıştır. Zehra filmi ne zaman nerede çekildi? Zehra filminin oyuncuları ve konusu nedir? Detaylar aşağıda...

13468763-1200x824

Zehra Filminin Konusu

Zehra, zengin ve şımarık bir ailenin kızıdır. Babası Mümtaz, kızının arkadaşlarını beğenmediği için onu bir süreliğine köye götürür. Zehra, başta köy hayatına alışamaz, ancak zamanla köyün doğallığına ve sıcaklığına ısınır. Köyde Murat ile tanışan Zehra, ona aşık olur. Murat, şehirli bir geçmişe sahip, sanatçı ruhlu, romantik bir gençtir. Köyde huzur bulmuştur. Zehra ve Murat, temiz bir sevgiyle birbirlerine bağlanırlar. Ancak Murat, bir gün geçirdiği bir kaza sonucu görme yetisini kaybeder. Zehra’yı yük olarak gördüğü için onu terk eder. Zehra ise Murat’ı bırakmamak için büyük bir fedakarlık yapar. Murat’ın yanına gider, ancak ona kendini Fatma Nine olarak tanıtır. Murat, kendisine bakan kadının Zehra olduğunu öğrenince, aşkları yeniden alevlenir.

Zehra Filminin Oyuncuları

Zehra filminin oyuncu kadrosunda, Türk sinemasının önemli isimleri yer almaktadır. Filmin başrolünde, Hülya Koçyiğit, Zehra karakterini canlandırmaktadır. Koçyiğit, bu rolüyle hem duygusal hem de güçlü bir performans sergilemiştir. Filmin diğer başrolünde, Ediz Hun, Murat karakterini oynamaktadır. Hun, Murat’ın hem sevgili hem de kör bir adam olarak yaşadığı çelişkileri başarıyla yansıtmıştır. Filmin diğer oyuncuları arasında, Suzan Avcı, Yalçın Gülhan, Hulusi Kentmen, Feridun Çölgeçen, Atıf Kaptan, İsmail Hakkı Şen, Şimal Güdüm, Necip Fazıl Kısakürek ve Yücel Çakmaklı gibi isimler bulunmaktadır.

HAK-İş'ten asgari ücrete 'kaşık-kepçe' yorumu HAK-İş'ten asgari ücrete 'kaşık-kepçe' yorumu

Zehra Filminin Çekim Yeri ve Tarihi

Zehra filmi, 1972 yılında vizyona girmiştir. Filmin çekimleri, İstanbul ve Antalya’da yapılmıştır. Filmin bir kısmı, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde çekilmiştir. Filmde, Kalkan’ın doğal güzellikleri, denizi, kumsalı, evleri ve sokakları görülmektedir. Film, Kalkan’ın tanıtımına da katkı sağlamıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ