Yeni yılda asgari ücrete dair heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. 2024'te geçerli olacak olan zamlı asgari ücretin hesaplara yansıma tarihi büyük bir merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki toplantı sonucunda belirlenen yeni rakamlarla birlikte, vatandaşlar ödeme tarihini araştırıyor. 2024 zamlı asgari ücret ne zaman yatacak, Ocak mı Şubat mı? İşte detaylar...

2024 YENİ ZAMLI ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN YATACAK, OCAK MI ŞUBAT MI?

Asgari ücrette 2024 zammı adeta son düzlüğe girdi. Belirlenen artış, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bazı şirketler genellikle çalışmanın ardından bir sonraki ay maaş ödemelerini gerçekleştiriyorlar. Bu doğrultuda zamlı asgari ücret, 31 Ocak tarihinden itibaren hesaplara yatırılacak.

Gece şartlarında tatbikat yapıldı Gece şartlarında tatbikat yapıldı

Maaşlarını daha sonradan alanlar için eski ve yeni asgari ücret arasında fark oluşabileceği unutulmamalı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI PEK ÇOK KALEMİ ETKİLEYECEK

Yeni belirlenen asgari ücret, Bağ-Kur priminden, GSS'ye, doğum ve askerlik borçlanmalarından 65 yaş aylığına, stajyer ücretlerinden engellik maaşlarına, işsizlik maaşlarından, isteğe bağlı sigorta primlerine, geçici iş görmezlik ödeneklerinden ev hizmetlerinde çalışanların primlerine, asgari ücretle geçinenlerin kıdem tazminatlarına kadar birçok alanda değişikliklere neden olacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLDU, %KAÇ ZAMLANDI?

Asgari ücret zammı, 7 milyonu aşkın kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete %49.11 oranında bir artış yapıldığını ve 2024 yılı için asgari ücretin 17 bin 2 liraya yükseltildiğini açıkladı. Dolar bazında asgari ücret 578 dolar seviyesine çıkmış oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ