Kripto parası olanlar dikkat: Seçimden sonra 'vergi' hamlesi Kripto parası olanlar dikkat: Seçimden sonra 'vergi' hamlesi

Ekonomik krizin etkileriyle birlikte ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar, barınma krizini de beraberinde getiriyor. Mahkemeler, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren dava dosyaları ile dolup taşıyor. Ekonomik zorluk içindeki vatandaşlar, kira zamlarıyla daha da zor duruma düşüyor. İktidarın kira zamlarında belirlediği yüzde 25'lik tavan uygulamasının da etkisiz olduğu görülüyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Şok Zamlar: Hatay'da Kira Krizi Patlak Verdi!

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait Hatay’daki konutlarda yapılan kira artışı kararı, konut krizini bir kez daha gündeme taşıdı. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay'ın Arsuz ilçesinde bulunan VGM’ye ait Kuğupark Konutları’nda yaşanan kira krizini kamuoyuna duyurdu.

Fahiş Zamlarla Kiracılar Çaresiz Durumda

Edinilen bilgiye göre, VGM Kuğupark Konutları’nda yaşayan vatandaşlara, ortalama bin 800 TL ile 2 bin 400 TL arasında kira sözleşmeleri yapılmış. Ancak, 19 Kasım tarihinde gönderilen ihbarnameyle bu rakamlar gökyüzüne çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, konutlarda ikamet edenlere yüzde 800 ile yüzde bin arasında zam yaparak aylık kira bedelini 18 bin TL'ye çıkardı.

CHP Hatay Milletvekili Kara'dan Tepki

VGM'nin kararına tepki gösteren CHP'li Nermin Yıldırım Kara, "Deprem sonrası büyük bir barınma ve konut ihtiyacının olduğu Hatay’da, devletin kendi kurumları tarafından yapılan bu fahiş zam, halihazırda oldukça yıkıcı bir depremi deneyimlemiş, sevdiklerini, evini ve işini kaybetmiş yurttaşlarımıza daha da acı yükler getirecektir" dedi. Kara, VGM'nin bu kararının diğer gayrimenkul sahiplerini cesaretlendireceğini ve Hatay'da konut krizini derinleştireceğini vurguladı.

TBMM Gündeminde: CHP'li Kara'dan Bakan Ersoy'a Sorular

Hatay’daki durumu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Kara, VGM’nin bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti:

  • Ev sahiplerine yasal yollarla getirilen yüzde 25 sınırlamasına rağmen, Vakıflar Genel Müdürlüğü kendi taşınmazları için neden yüzde 800 ile yüzde bin arasında zam yaptı?

  • Bu zam oranları tüm illerdeki taşınmazlar için geçerli midir, yoksa Hatay'a özel bir uygulama mıdır?

  • Bu zam oranları belirlenirken diğer kurum ve kuruluşlardan bilgi alındı mı?

  • Yapılan kira artışları, piyasa standartlarına uygun mudur?

  • Kiracıların itiraz etme hakkı ve bu artışa karşı savunma yapabilecekleri bir mekanizma var mıdır?

Kaynak: HABER MERKEZİ