AB Yüksek Temsilcisi, İsrail'in yeni yerleşim planının "kışkırtıcı ve tehlikeli" olduğunu söyledi AB Yüksek Temsilcisi, İsrail'in yeni yerleşim planının "kışkırtıcı ve tehlikeli" olduğunu söyledi

Türkiye'de kart kullanımı hızla artıyor. Ağustos verilerine göre, kart sayıları ve ödeme tutarlarında büyük bir artış kaydedildi. İşte ayrıntılar...

Türkiye'de kart kullanımı her geçen gün artıyor. Ağustos ayı itibarıyla ülkede toplam 376,8 milyon kart bulunuyor. Bu kartlar içinde 111,4 milyon kredi kartı, 182,6 milyon banka kartı ve 82,8 milyon ön ödemeli kart yer alıyor. 2022 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında, kredi kartı sayısında yüzde 19, banka kartı sayısında yüzde 13, ön ödemeli kart sayısında ise yüzde 25'lik bir artış görülüyor.

Ödemelerde Büyük Artış

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan Ağustos verilerine göre, kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı büyük bir artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 131'lik bir artışla ödeme tutarı 798,9 milyar TL'ye ulaştı.

Kartlı ödemelerin 650,2 milyar TL'si kredi kartlarıyla gerçekleştirilirken, 135,1 milyar TL'si banka kartları ve 13,6 milyar TL'si ön ödemeli kartlarla yapıldı. Kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde büyüme oranı yüzde 138, banka kartlarıyla yapılan ödemelerde yüzde 101 ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde ise yüzde 122 olarak kaydedildi.

Artan Ödeme Adetleri

Kartlarla yapılan toplam ödeme adedi de gözle görülür bir artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30'luk bir artışla 1,4 milyar ödeme gerçekleştirildi. Bu ödemelerin 804 milyon adedi kredi kartlarıyla, 541,5 milyon adedi banka kartlarıyla ve 86,5 milyon adedi ön ödemeli kartlarla yapıldı. Kredi kartlarıyla yapılan ödeme adetlerinde yüzde 31'lik, banka kartlarıyla yapılan ödeme adetlerinde yüzde 29'luk ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödeme adetlerinde ise yüzde 26'lık bir artış kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ