Dardanel, 2023 Finans Raporunu açıkladı: Ne kadar kar etti? Dardanel, 2023 Finans Raporunu açıkladı: Ne kadar kar etti?

Sözcü'den Deniz Bilici Göçmen'in haberine göre, 2024'ün ilk üç ayında kredi kartı ile yapılan gıda harcamaları, 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 143.89 artışla 116 milyar 735 milyon 380 bin TL'ye yükseldi. Bu artış, gıda enflasyonunun ve lokantalarda fiyatların yükselmesinin etkisiyle gerçekleşti.

Gıda ve Akaryakıt Harcamaları Kredi Kartı Harcamalarının Üçte Birini Oluşturuyor

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerinden yapılan derlemelere göre, 2024'ün ilk üç ayında vatandaşın yaptığı kredi kartı harcamalarının üçte biri gıda, market, alışveriş merkezleri (AVM) ve akaryakıt gruplarını oluşturdu. Bu gruplarda kredi kartı ile yapılan harcamalar, 2023'ün aynı dönemine göre katbekat arttı.

Market ve AVM'de Harcamalar Yüzde 116 Artış Gösterdi

Market ve AVM'lerde kredi kartı ile yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116.20'lik artışla 432 milyar 529 milyon 770 bin TL'ye ulaştı. Bu artış, gıda enflasyonunun ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artışlarının etkisiyle gerçekleşti.

Akaryakıt Harcamaları Yüzde 142 Artış Gösterdi

Akaryakıt alımlarında kredi kartı ile yapılan harcama tutarı yüzde 142.05 arttı ve 166 milyar 354 milyon 530 bin TL oldu. Bu artış ise akaryakıt fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarının sonucunda gerçekleşti.

Artan Fiyatlar Kredi Kartı Kullanımını Artırıyor

Artan fiyatlar karşısında geliri yetersiz kalan vatandaşlar kredi kartlarına sarılmaya devam ediyor. Gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar kart harcamalarını katladı. Kredi kartı borçları da bu artan harcamalar ile birlikte yükseliyor. Uzmanlar, vatandaşları bilinçli tüketime ve kredi kartı borçlarını kontrol altında tutmaya uyarıyor.

Editör: Kazim Bozkurt