Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla binlerce işçi, 17 Nisan 2024 tarihinde ülke genelinde 24 saatlik genel greve gitti. Asgari ücrete yapılan zammın yetersiz olduğunu ve temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandıklarını belirten işçiler, iş bırakarak düşük ücret politikasını protesto etti.

Grev, işçilerin maaş artışı ve toplu iş sözleşmesi talepleriyle yapıldı. Grev kapsamında deniz ulaşımı 24 saat boyunca durduruldu. Metro, tramvay ve banliyö treni gibi toplu taşıma araçları da başkent Atina'da 24 saatlik greve gitti. Otobüsler ise sadece belirli saatlerde çalışma kararı aldı.

GSEE Lideri: "Çalışma Yasalarını Yeniden Tesis Etmenin Hiçbir Maliyeti Yok"

Ülkenin en büyük sendikası olan GSEE'nin lideri Yiannis Panagopoulos, grev öncesinde düzenlediği basın toplantısında, "Kurtarma paketleri sırasında bize (önlemlerin) Yunanistan yeniden ayağa kalkana kadar sadece birkaç yıl süreceği söylendi. Şu anda olan bu değil. Çalışma yasalarını, kolektif ve bireysel çalışma haklarını yeniden tesis etmenin hiçbir maliyeti yoktur. Ve bu bize adil ücret arayışımız için gerekli araçları sağlar" ifadelerini kullandı.

Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü

Basın Sektörü de Grevde

Yunanistan'da bugün yapılan grevi takip etmek isteyen basın mensupları ise dün greve gitti. Grevle birlikte televizyonlarda ve radyolarda haber akışı durduruldu. Haber ajanslarının da katıldığı grev süresince haber ağırlıklı internet sitelerinin sayfaları gecikmeli olarak yenilenirken yazılı basın çalışanlarının dün işbaşı yapmamaları nedeniyle gazete bayilerinin rafları bugün boş kaldı.

"Düşük Ücretlerin Rehini Olmamalıyız"

Ülkenin en büyük gazeteci sendikası ESIEA'dan yapılan açıklamada, "Gazeteciler ve medya çalışanları artık sendikal olmayan iş koşullarının ve çok düşük ücretlerin rehini olmamalılar" denildi.

Şubat Ayında da Memurlar Greve Gitmişti

Yunanistan'da şubat ayında da memurlar 24 saatlik greve gitmişti. Greve katılan işçiler, hükümetin hayat pahalılığına karşı önlem almasını, maaşları artırmasını ve kamudaki personel sayısını yükseltilmesini talep etmişlerdi.

Yunanistan'daki grevler, ülkedeki ekonomik ve sosyal sorunlara tepki olarak görülüyor. İşçiler, artan enflasyona ve hayat pahalılığına karşı hükümetten daha fazla destek talep ediyor.

Editör: Kazim Bozkurt