Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından Aralık ayında açıklanan ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun da onayını alan uygulama, iki ülke arasındaki normalleşme adımları çerçevesinde değerlendiriliyor.

60 Euro Karşılığında 7 Güne Kadar Vizesiz Seyahat

On Yunan adasında geçerli olacak uygulama kapsamında Türk vatandaşları 60 euro vize ücreti ödeyerek 7 güne kadar adaları ziyaret edebilecek.

Sulama havuzuna düşen 7 yaşındaki Bünyamin öldü Sulama havuzuna düşen 7 yaşındaki Bünyamin öldü

Pasaport Kontrolü ve Parmak İzi Kaydı

Girişte pasaport kontrolü ve parmak izi kaydı yapılacak. Yunanistan AB'nin Schengen bölgesi dahilinde olmasına rağmen, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmeyecek. Ancak, Yunanistan'dan diğer Schengen ülkelerine geçiş mümkün olmayacak.

Hangi Adalarda Uygulanacak?

Uygulama Rodos, Midilli, Limni, Sakız, Sisam, İleryoz, Kalimnos, İstanköy, Sömbeki ve Meis adalarında geçerli olacak. Bazı küçük adalarda "kapıdan vize" uygulamasının Haziran ayında başlatılması planlanıyor.

Yoğun Talep Bekleniyor

Rodos Liman Fonu Başkanı Vassilis Vayiannakis, uygulamanın ilk gününde yoğun talep olduğunu belirterek, "Tekneler bu hafta içinde gelmeye başlayacak" dedi. Rodos adasında Türk ziyaretçiler için yeni bir vize terminali açılırken, ziyaretçi akınına uğraması beklenen Midilli'de de liman tadilattan geçirildi.

Turizm Canlanacak

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, uygulamanın turizmi canlandıracağını ve yoğun olmayan dönemlerde de ziyaretleri teşvik ederek yerel ekonomilere yardımcı olacağını belirterek, hızlı vizenin sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca verileceğini kaydetti.

Erdoğan ve Mitsotakis Karşılıklı Ziyaretlerde Bulunacak

Yunanistan ile Türkiye arasında pozitif gündem yaratma çabaları ve normalleşme adımları çerçevesinde Erdoğan'ın Aralık ayındaki Yunanistan ziyareti sonrasında Mitsotakis'in de Mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor.

Editör: Kazim Bozkurt