Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas'ın Türkiye’ye F-16 satışını hedef alan iki değişiklik talebinden ilkinin geri çekildiği, diğerinin ise revize edildiği bildirildi. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, savunma bütçesinde belli koşullar sağlanmadıkça Türkiye'ye F-16 satışını yasaklanmasını isteyen maddeyi kabul etti.

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Pappas'ın çok sayıda Kongre üyesinin desteği ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD'nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan değişiklik önerisi de gündeme geldi.

TEKRAR DEĞERLENDİRMEK ÜZERE GERİ ÇEKİLDİ

New Hampshire vekilinin Türkiye'nin ismini zikretmeden "bir NATO müttefikine yönelik mükerrer yetkisiz hava sahası ihlallerinde bulunan bir ülkeye" silah satışının yapılmasını yasaklayan ilk değişikliğe "tekrar değerlendirmek üzere geri çekildiği" bildirildi. Komitenin internet sayfasında da değişiklik "geri çekildi" ibaresi eklendi.

Pappas'ın tasarısında şu ifadeler kullanılmıştı: "Başkan'ın, bir önceki yıl, bir NATO müttefikine yönelik mükerrer yetkisiz hava sahası ihlallerinde bulunan veya başka bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü başka şekillerde ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitelerine bu ülkenin artık söz konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay önceden bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Kontrol Yasası'nın 36'ncı maddesine tabi olan herhangi bir savunma ekipman veya hizmetini transfer etmesi yasaktır."

İKİNCİ DEĞİŞİKLİK REVİZE EDİLDİ

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci değişikliğin ise "revize edilerek yeniden sunulduğu" belirtildi. Bu değişiklikte ise Türkiye’ye F-16 satışına yönelik iki şart koşuldu.

Öneride, Başkan'ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD'nin "ulusal çıkarına olduğunun" ve "bu F-16'ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların ayrıntılı bir izahatını" vermesi gerektiği ifade edildi.

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE OYLANACAK

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, savunma bütçesinde belli koşullar sağlanmadıkça Türkiye'ye F-16 satışını yasaklanmasını isteyen maddeyi kabul etti.

Kabul edilen madde, Temsilciler Meclisi'nde genel kurulda oylanacak ve aynı şekilde, Senato Kurallar Komitesi'nde bir senatörün buna benzer bir teklif vermesi gerekiyor. Tüm bunlar gerçekleşirse, Senato Genel Kurulu'nda oylama yapılacak ve oylama sonucu teklif geçerse, ABD Savunma Bütçesi'nin son hali için görüşülecek.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Kurulu ve Senato'nun ilgili komiteleri ile Genel Kurulundan geçmesi gerekiyor. (AA / HABERTURK.COM)