Ballıca Mağarası nasıl bir yer? Nasıl gidilir? Ballıca Mağarası nasıl bir yer? Nasıl gidilir?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin "Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize" uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu vizenin detaylarına ilişkin Habertürk'ün sorularını yanıtladı. Yunan hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre 7 günlük vize uygulamasının detayları şu şekilde:

  • Yunanistan'a girişte vize alınabilmesi için Türk vatandaşları ve aileleri için basitleştirilmiş bir vize prosedürü sağlandı.
  • Bu vizeyle Yunanistan'da yedi güne kadar kalma olanağı sağlanacak.
  • Vizenin ücreti 60 Euro olacak.
  • Yunanistan'da sınırlı bölgesel geçerliliği olacak.
  • 10 adada hayata geçecek.
  • 12 aylık pilot bir program olacak.

Vize Kapsamındaki 10 Ada:

Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Kalimnos, Simi, Limni.

Uygulama Nasıl İşleyecek?

Türk vatandaşları, Yunanistan'a girişte vize almak için gerekli belgeleri sunacak. Belgeler arasında pasaport, kimlik kartı, seyahat sağlık sigortası ve dönüş bileti yer alacak. Vize başvuru ücreti ise 60 Euro olacak.

Uygulama Ne Zaman Başlayacak?

Uygulama, 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak ve 12 ay boyunca devam edecek.

Uygulama Ne Anlama Geliyor?

Uygulama, Türkiye ve Yunanistan arasında artan yakınlaşmanın bir işareti olarak görülüyor. Uygulama, iki ülke arasındaki turizmi de artırması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ