Yumurta, sağlıklı bir besin olarak bilinir ve haşlanmış halinde yüksek protein içeriği ile tokluk hissi sağlar, kilo kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitaminler ve minerallerle vücudu besler, enerji verir.

Yumurta Haşlarken Bilmeniz Gerekenler

Haşlanmış yumurta tüketmek, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçası olabilir. Yumurtanın vücuda sağladığı faydalar sadece tokluk ve kilo kontrolü ile sınırlı değildir.

Nörolojik Sağlık İçin Önemli:

  • Hafıza ve konstantrasyon sorunları ile Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların gelişme olasılığını azaltabilir.

Göz Sağlığına Katkı:

  • Yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantin karotenoidleri, göz sağlığını iyileştirmeye ve retina hasarlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Yumurta Haşlarken Çatlamasını Önleyen Tüyo

Yumurta haşlarken, kaynama suyuna 1 tutam tuz veya 1 tutam karbonat eklemek, yumurtanın çatlamasını engeller ve daha hızlı bir haşlama sürecini sağlar.

Konya'da iki ilçe arası seyahat 17 dakikaya indi Konya'da iki ilçe arası seyahat 17 dakikaya indi

Günde Kaç Haşlanmış Yumurta Yenmeli?

Haşlanmış yumurta, içerdiği yararlı maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Uzmanlar, vücudun hastalıklara karşı direncini artırmak için günde 1 ya da 2 adet haşlanmış yumurta tüketmeyi öneriyor.

Yumurtanın Sağlıklı Tüketimi

Nasıl Yenirse Daha Faydalı?

  • Haşlama, tereyağında pişirme veya kızartma arasında en sağlıklı tercih haşlanmış yumurta ya da poşe yumurta olarak kabul edilir.
Kaynak: HABER MERKEZİ