Tutuklanmış olan çete lideri Ayhan Bora Kaplan'ın, Ankara'nın eski Başsavcısı ve Yargıtay üyesi olan Yüksel Kocaman'a yönelik gündeme bomba gibi düşen iddiaları, bugünün en önemli ve dikkat çeken gelişmeleri arasında kendine geniş bir yer buluyor. Bu iddialar, hem hukuk dünyasında hem de kamuoyunda büyük bir çalkantı ve tartışma yaratmış durumda. Peki, Yüksel Kocaman Kimdir? Yüksel Kocaman Nereli, Eşi Kim? Yüksel Kocaman ile Ayhan Bora Kaplan ilişkisi nedir? Yüksel Kocaman yeni görevi ne? İşte detaylar...

Bodrum Yarı Maratonu bu hafta sonu Bodrum Yarı Maratonu bu hafta sonu

Yüksel Kocaman, Türkiye'nin hukuk sistemine uzun yıllar hizmet etmiş bir isim olarak biliniyor. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra savcılık görevine başlamış ve çeşitli önemli pozisyonlarda görev almıştır. 

Yüksel Kocaman Kimdir?

 Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman, 5 Mayıs 1970 tarihinde Zonguldak'ın gözde ilçelerinden biri olan Devrek'te dünyaya gözlerini açtı. Eğitim hayatına bu ilçede başlayan Kocaman, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini başarıyla tamamladı. Ardından hukuk alanındaki kariyerine adım atmak için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve bu önemli dönemin sonunda 1993 yılında mezun oldu. Meslek hayatına başladıktan sonra şu görevlerde bulundu:

  • 1998-2001 yıllarında Pınarhisar Cumhuriyet Savcılığı
  • 2001-2003 yıllarında Çatalzeytin Cumhuriyet Savcılığı
  • Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği
  • Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hâkimliği
  • Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı
  • Yüksel Kocaman, 2011 yılında Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne atanmış ve bu görevi sürdürmüştür. 19 Ocak 2017 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanmış ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

Yüksel Kocaman, 19 Eylül 2020 tarihinde Ayça Dursun ile evlenmiştir. Düğünleri Sheraton Otel'de gerçekleşmiş ve nikahlarını Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı kıymıştır. Nikah şahitleri arasında Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yer almıştır.

Yüksel Kocaman'ın Eşi Kimdir?

Yüksel Kocaman'ın eşi, inşaat mühendisi Ayça Dursun'dur ve 2022 yılında çiftin bir çocuğu dünyaya gelmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ