TBMM yoğun gündemle açılıyor! TBMM yoğun gündemle açılıyor!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimi sırasında “oy sayımı ve döküm işlemlerinin kesintisiz yapılması gerektiğini” duyurdu.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’ndan YSK’ye Yazı

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından YSK’ye gönderilen yazıda, sandık kurullarının saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlayacağı belirtildi. Ancak, ramazan ayında sadece su ile orucun açılması durumunda “sağlıklı bir oy sayımının yapılamayacağı” ifade edildi. Ayrıca, “sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği” sorusu da gündeme getirildi.

YSK’nin İncelemesi ve Kararı

Konuyu inceleyen YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un “Zarfların açılması, oyların sayımı ve dökümü” başlıklı 100’üncü maddesinin birinci fıkrasında, ‘Oyların sayımı ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır.’ hükmünün bulunduğunu hatırlattı.

YSK’nin Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde bir düzenleme bulunduğuna dikkat çeken kurul, bu sebeple “oy sayımı ve döküm işlemlerinin kesintisiz yapılması gerektiğine” oy birliğiyle karar verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ