Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde sandık sonuçlarının seçime katılan siyasi partilerle eş zamanlı olarak paylaşılacağını duyurdu.

YSK, seçim sonuçlarının paylaşımına ilişkin toplantı yaptı

YSK, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin seçim sonuçlarının paylaşımına yönelik bir toplantı düzenledi. Toplantıya YSK Başkanı Ahmet Yener, Kurul üyeleri ve seçime katılacak siyasi parti temsilcileri katıldı.

CHP lideri Özel tutuklanan belediye başkanına sahip çıktı CHP lideri Özel tutuklanan belediye başkanına sahip çıktı

Toplantıda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca, seçim sonuçlarının partilerle paylaşılmasına ilişkin yürütülen çalışmalar değerlendirildi. YSK Başkanı Yener, seçim sonuçlarının partilerle paylaşılmasının önemine vurgu yaptı.

Seçim sonuçları Siyasi Parti Portalı (SİPPORT) üzerinden sunulacak

YSK, 31 Mart’ta sandık sonuçlarının nasıl paylaşılacağını da açıkladı. Buna göre, YSK’nin Seçim Bilişim Sistemine (SEÇSİS) işlenecek sandık sonuçları, imzalı sayım döküm cetvelleri, sandık sonuç tutanakları ve birleştirme tutanakları, oy verme süresi sonunda SEÇSİS ile eş zamanlı olarak Siyasi Parti Portalı (SİPPORT) üzerinden seçime katılan siyasi partilerin kullanımına sunulacak.

Siyasi partiler, seçim günü SİPPORT’tan sandık ölçekli sonuç bilgilerine, imzalı sayım döküm cetvellerine, sandık sonuç ve birleştirme tutanaklarına, yurt düzeyinde seçim sonuçlarını gösteren Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi (SSPS) uygulamasından, ekran ara yüzü veya web servis hizmetinden erişebilecek.

Siyasi partilerin temsilcileri YSK’de seçim sürecini takip edebilecek

YSK, seçime katılan siyasi partilerin temsilcilerine seçim sürecini YSK’de canlı olarak takip etme imkanı da tanıdı. YSK Başkanı Yener, seçim sürecinin şeffaf, güvenilir ve hızlı bir şekilde yürütüleceğini söyledi.

YSK, 2 Ocak’taki toplantısında, seçimlere 36 siyasi partinin katılabileceğini tespit etmişti. Yenilik Partisi ile Genç Parti ise seçimlere katılmayacaklarını YSK’ye bildirmişti.

Kaynak: AA