YSK Başkanı Ahmet Yener, Türkiye'deki yerel seçim hazırlıklarını ve elektronik oy kullanımıyla ilgili son gelişmeleri açıkladı. Yener, seçim takviminin başlangıcını, deprem bölgesindeki önlemleri ve elektronik oy kullanımının geleceğini vurguladı.

Yerel Seçimler İçin Yeni Takvim ve Kamuoyu Paylaşımı

YSK Başkanı Ahmet Yener, 1 Ocak'ta başlayacak olan yerel seçimlerin takvimini açıkladı. Seçmen listelerinin nüfus ve vatandaşlık verileriyle oluşturulacağını belirten Yener, ilan edilen listelerle ilgili işlemlerin detaylarını genelgelerle kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

Yol Haritası Çizilerek Deprem Bölgesinde Adres Taşıma Kolaylaştırılacak

Başkan Yener, seçim takvimi içinde deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların adres değişikliklerini kolaylaştırmak için kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceklerini duyurdu.

Seçim Malzemeleri Yenilenecek ve Eksikler Giderilecek

14-28 Mayıs seçimlerinin ardından YSK, bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar, fotokopi kâğıtları ve oy kullanma kabinleri gibi seçim malzemelerinin durumunu inceledi. Eskimiş oy verme kabinlerinin yenileneceğini ve eksik malzemelerin 1 Ocak'a kadar tamamlanacağını açıkladı.

Deprem Bölgesi İncelemesi

YSK ekibi, en geç aralık ayında deprem bölgesine giderek yerel seçimler için hazırlıkları gözden geçirecek. Seçim takvimi başladıktan sonra eksiklikleri gidermek için gereken adımları atacaklarını belirtti.

Altay'ın üç puanı silindi Altay'ın üç puanı silindi

Elektronik Oylamaya Yönelik Pilot Uygulama

YSK Başkanı, Türkiye'de elektronik oylamanın geleceği hakkında da konuştu. Şu an için yurtiçi seçimler için bir düzenleme olmadığını söyleyen Yener, bunun parlamentonun işi olduğunu ifade etti. Ancak, gelecekte Türkiye'de de elektronik oylama olabileceğini ve bu konuda pilot uygulamalar düşündüklerini belirtti. Bu uygulamaların, seçimlerden veya parti kongrelerinden başlayarak ilerleyebileceğini ve uzman görüşlerine dayalı bir yol haritası çıkaracaklarını ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ