Haber/Murat ERVİN - Yorgancılar, “Seçim sürecine giriyoruz. Seçimler olup bitecek ama İzmir o kadar büyük değil. Herkesin hayatı bir yerde kesişiyor. Onun için birbirimizi kırmaya, çeşitli sözler vermeye ve bazı taahhütlerde bulunulması bizleri üzüyor. Benim için en önemli şey EBSO kurumunun zarar görmemesidir. Kimseyi taahhüt altında bulunmadan herkes yol haritasını çizmelidir. Ben de büyüklerimden öyle gördüm” dedi.

‘DAVET EDİLMEDİM’
Yorgancıların sitemi ise, Ekim ayındaki seçimlerde Mustafa Karabağlı’ya destek veren Cenk Karace’ye yönelik oldu. Karace’nin geçtiğimiz hafta Çiğli’deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Tolkar firmasının yeni tesisini açılışına atıfta bulunarak, “İzmir’de güzel şeyler oluyor. Bunlardan biri de Tolkar’ın yeni tesisi. Ben davet edilmediğim için katılmadım ama yine de tesisin İzmir’de olmasından dolayı kendilerine başarılı bir üretim süreci diliyorum” ifadelerini kullandı.  
 
HESAP GÜNÜ
Geçtiğimiz ayki meclis toplantısında yeni dönemde aday olmayacağını açıklayan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen için de duygusal bir tören yapıldı. Toplantının başında 4 yılın değerlendirmesini yapan Esen, ekim ayındaki seçimlerin ardından göreve gelecek yeni yönetime de başarılar dilerken yapılan bu son toplantıyı da ‘Hesap Günü’ olarak nitelendirdi. 

AYAKTA ALKIŞLANDI
2018-2022 dönemindeki Meclis çalışmaları hakkında bilgi veren Esen, “Son 2 dönemdeki karnemizin iyi olduğunu düşünüyorum” dedi. 1981 yılından itibaren EBSO bünyesinde farklı görevlerde bulunduğunu açıklayan Salih Esen şöyle konuştu: “1992 yılında başlayan Meclis üyeliğimi 30 yıldır gerçekleştirmiş oldum. Son 8 yıldır da Meclis Başkanlığı görevini gurur ve memnuniyetle yaptım. Başta Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm EBSO çalışanlarımıza destekleri için teşekkür ederim.” 

Konuşmasının ardından EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Salih Esen’e çiçek verirken tüm meclis üyeleri de kendisini ayakta alkışladı.

‘ÖNEMLİ AŞAMAŞA GELDİK’

Ekim ayındaki seçimlerde başkanlık için Ender Yorgancılar ile yarışacak olan Mustafa Karabağlı ise kürsüden yaptığı konuşmada, “Çip yatırımlarının kentimizde yapılmasını dile getirdiğimizden bu yana konu her ortamda gündeme gelerek konuşuldu. Sanayicilerimiz de buna her türlü katkı koymaya hazır olduğunu söyledi. Benzer şekilde yazılımcı, kodlamacı yetiştirmeyi hedefleyen Ekol 42 sisteminin de hayata geçirilmesinde yer konusunda önemli bir aşamaya geldik. Bunun da önümüzdeki süreçte müjdesini vermeyi diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘ORTAK GİRİŞ SERMAYESİ’ ÖNERİSİ

İzmir’de işbirliğinin ve ortaklıkların da artması gerektiğini açıklayan Karabağlı, “Bizim ortak girişim sermayesi kurmamız gerekir çünkü küçük sermaye gün geçtikçe daha da küçülürken büyük sermayeler ise daha da büyüyor. Bunun için ortak hareket etmeli ve ortak satın almalarda bulunmalıyız. Ortak enerji, lojistik temini ve finans kaynağı yaratılması konusunda EBSO güç birliği oluşturmalıyız” dedi.  

9 EYLÜL’E ÖZEL AÇIKLAMA

Ender Yorgancılar’ın “davet edilmediğim” dediği Tolkar tesisinin açılışıyla ilgili 9 Eylül gazetesine açıklamada bulunan Tolkar Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, “Seçimlerde sayın Karabağlı’ya destek verdiğim için ne yazık ki EBSO’daki Komite’den uzaklaştırılarak Meclis’e gelmem istenmedi. Ben de yeni bir komite oluşturup seçimlere giriyorum. Ama açılışımıza EBSO’yu temsilen Sayın Salih Esen geldi ve konuşmasını yaptı” diye konuştu.