'Antibiyotik'te Türkiye dünyada 3’üncü sırada 'Antibiyotik'te Türkiye dünyada 3’üncü sırada

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine yeni isimler belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, YÖK üyeliklerine Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Prof. Dr. Mürteza Bedir, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir ve Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş atandı. Bu atamaların ardından, yeni YÖK üyelerinin kim olduğu merak edildi. İşte, YÖK üyeliğine atanan Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş’ın biyografisi…

Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş kimdir?

Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş, YÖK yeni üyelerinden biridir. 1966 yılında Ankara’da doğan Göktaş, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Erciyes Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde aldı.

Göktaş, akademik kariyerine Erciyes Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladı. Daha sonra aynı üniversitede yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarını kazandı. Göktaş, Erciyes Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Göktaş, 2017 yılında Ankara Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeliği’ne atandı. Aynı üniversitede Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Rektörlük görevlerini de yürüttü.

Göktaş, ayrıca Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği’ne de seçildi. 13 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Göktaş, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin İşleyiş Esaslarına Dair Anlaşma ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Tüzüğü gereğince bu göreve getirildi.

Göktaş, elektronik mühendisliği alanında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayına sahiptir. Göktaş’ın araştırma ilgi alanları arasında mikrodalga devreleri, antenler, elektromanyetik uyumluluk, biyomedikal uygulamalar ve yapay zeka yer almaktadır.

Göktaş, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ