Bu hafta sonu milyonlarca aday, 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için ter dökecek. 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak olan sınav, TYT, AYT ve YDT oturumlarından oluşacak.

Öğrenciler sınav öncesi son hazırlıklarını tamamlarken, ÖSYM'nin yaptığı kritik uyarılar büyük önem taşıyor. Yanlış eşya bulunduran adaylar sınava alınmayacak.

Saç ekimi sonu oldu! Saç ekimi sonu oldu!

YKS'ye Girerken Gerekenler

Sınava Giriş Belgesi (SGB): Her oturum için ayrı ayrı hazırlanan sınav giriş belgelerinizi mutlaka yanınıza alın.

Kimlik Belgesi: Fotoğraflı nüfus cüzdanı, fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportunuzun aslı yanınızda olmalı.

Özel Durumlar İçin Geçerli Kimlik Belgeleri:
  • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve kanuni mirasçılarının fotoğraflı Pembe/Mavi Kartın aslı.
  • Pasaportları olmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı.
  • T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen, yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi.

Unutmayın, fotoğrafsız kimlik belgeleri sınavda kesinlikle kabul edilmiyor.

YKS'ye Girerken Yanınızda Bulunmaması Gerekenler

Sınava girerken yanınızda bulundurmanız yasak olan eşyalar şunlardır: Çağrı cihazı, telsiz gibi haberleşme araçları, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saatler, her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, silah vb. teçhizat, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, sözlük işlevi olan elektronik aygıtlar ve hesap makinesi gibi araçlar.

Bu yasaklı eşyalarla sınava giren adayların kimlik bilgileri, Salon Sınav Tutanağına yazılacak ve bu adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ