DMM, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğ taslağı ile yiyecek ve içecek KDV oranlarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığını açıkladı.

DMM, tarafından yapılan paylaşımda gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 1, yeme içme sektöründe ise KDV oranının yüzde 10 olduğunu belirterek, "Ancak yeme içme sektöründe bulunan bazı lokantaların oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edilmiştir. Lokanta veya kafelerin yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenlediği görülmüştür.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçmek ve bu konuda tarafların tereddütlerini gidermek amacıyla konuya açıklık getiren bahse konu tebliğ taslağını hazırlamış ve internet sitesinde yayınlamıştır. KDV oran değişiklikleri, kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabilmekte olup herhangi bir tebliğ ile yapılamamaktadır" denildi.

'KDV ORANLARINDA ARTIŞ YAPMADIK’

Hizmet 'güven'ini korudu! Hizmet 'güven'ini korudu!

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise şu ifadelere yer verdi:

"KDV oranlarında artış yapmadık. Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz."

Kaynak: DHA