Türk sinemasının usta yönetmeni Yılmaz Güney’in hayatı ve eserleri, son günlerde gündemden düşmüyor. Önce oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Güney’i “Sinemamızın kadın döven erkeği” olarak nitelendirdi. Ardından Güney’in ailesi, Abdullah’a tepki göstererek yasal haklarını kullanacaklarını duyurdu. Son olarak da ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Abdullah’ı sert bir dille eleştirdi. Peki, bu tartışmanın arka planında neler var? İşte detaylar…

Kardeşler Arasındaki İlişkiler Gerildi: Kemal Doğulu'dan Kadir Doğulu'ya Çarpıcı Açıklamalar! Kardeşler Arasındaki İlişkiler Gerildi: Kemal Doğulu'dan Kadir Doğulu'ya Çarpıcı Açıklamalar!

Farah Zeynep Abdullah’ın Yılmaz Güney sözleri

Tartışmanın fitilini ateşleyen isim, oyuncu Farah Zeynep Abdullah oldu. Abdullah, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, Yılmaz Güney’in kadınları dövdüğünü ve bunun sinemamızın bir gerçeği olduğunu söyledi. Abdullah, şu ifadeleri kullandı:

“Yılmaz Güney, sinemamızın kadın döven erkeği. Bu bir gerçek. Bu, onun sinemasını kötülemiyor. Ama bu, sinemamızın bir gerçeği. Bizim sinemamızda kadınlar hep ezildi, hep dövüldü, hep ikinci planda kaldı. Bu, bizim toplumumuzun da bir yansıması. Bu, bizim değiştirmemiz gereken bir şey.”

Yılmaz Güney’in ailesinden tepki

Abdullah’ın bu sözleri, Yılmaz Güney’in ailesinin tepkisini çekti. Güney’in eşi Fatoş Güney ve kızı Elif Güney Pütün, bir açıklama yayınlayarak, Abdullah’ı yalan ve iftira atmaktan suçladılar. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yılmaz Güney’in hayatı, mücadelesi, sanatı ve kişiliği hakkında gerçek dışı, yalan ve iftira dolu beyanlarda bulunan başta oyuncu Farah Zeynep Abdullah olmak üzere karalama kampanyasına karışan her birey için her türlü kanuni hakkımızı kullanarak Yılmaz Güney’in manevi hatırasını, ailesinin ve yakınlarının kişilik haklarının muhafazasını sağlamaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

Fazıl Say’dan sert eleştiri

Yılmaz Güney’in ailesinin açıklamasının ardından, Farah Zeynep Abdullah, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Abdullah, “Ok (Tamam) hakimi vurmak yok ama” diye yazdı. Bu paylaşım, Abdullah’ın Yılmaz Güney’in 1974 yılında bir yargıcı öldürmesine gönderme yaptığı şeklinde yorumlandı.

Bu paylaşım, Fazıl Say’ın da dikkatini çekti. Say, Abdullah’ı sert bir dille eleştirdi. Say, şunları yazdı:

“Farah Zeynep Abdullah, kendisine olan saygıyı daha şimdiden yok etti, büyük sanatçıları ezmeye kalkarak. Yılmaz Güney, Türk sinemasının en büyük sanatçısıdır. Farah Zeynep Abdullah, Yılmaz Güney’in ayakkabısının bağcığını bile bağlayamaz. Bu kadar net.”

Tartışmanın sonu gelmeyecek gibi

Fazıl Say’ın bu sözleri, Farah Zeynep Abdullah’ın hayranlarının tepkisine neden oldu. Say’ın Twitter hesabı, Abdullah’ı savunan yorumlarla doldu. Bazı kullanıcılar, Say’ın Abdullah’ı haksız yere suçladığını, bazıları da Say’ın Yılmaz Güney’in kadına şiddetini görmezden geldiğini iddia etti.

Tartışmanın sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Yılmaz Güney’in ailesinin Farah Zeynep Abdullah hakkında nasıl bir yasal işlem başlatacağı merak ediliyor. Ayrıca, Fazıl Say ve Farah Zeynep Abdullah arasındaki atışmanın devam edip etmeyeceği de gündemdeki yerini koruyor.

Kaynak: haber merkezi