Yaklaşık 300 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksi kümesinde, gökbilimciler galaksiler arası uzayda akıp giden etkileyici bir yıldız nehrini keşfettiler.

Dev Saç Akıntısı: Uzayın En Uzun Yıldız Nehri

Bu benzeri görülmemiş oluşum, 'Yıldız Akıntıları' olarak bilinen köprülere benzemektedir. 'Dev Saç Akıntısı' adı verilen bu oluşum, tam 1,7 milyon ışıkyılı uzunluğunda ve bugüne kadar gözlemlenen en uzun nehir olarak kayıtlara geçti. Üstelik, bu soluk nehir, bir galaksinin dışında görülen türünün ilk örneğidir.

Şaşırtıcı Keşif: Zayıf Oluşumun Direnci

Bu keşif, dinamik ve kütleçekimsel olarak karmaşık bir ortam olan bir galaksi kümesinde, zayıf bir oluşumun bu kadar uzun sürebileceği konusunda büyük bir şaşkınlık yaratıyor. Ancak, buna rağmen bu benzersiz oluşum orada duruyor.

Yutulabilir parfüm icat ettiler Yutulabilir parfüm icat ettiler

Yeni bulgu, galaksi kümelerini ve içlerinde biriken esrarengiz karanlık maddeyi daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için önemli bir fırsat sunuyor.

Yıldız Yolları Tesadüfen Kesişti

Groningen Üniversitesi'nde görev yapan gözlemsel astrofizikçi Javier Román, "Bu dev akıntıyla yolumuz tesadüfen kesişti. Büyük galaksilerin etrafında gezinen yıldızların halelerini inceliyorduk" dedi.

Yıldız akıntıları, Samanyolu Galaksisi'nde yaygın bir fenomendir. Akıntıların, Samanyolu'nun gelgit kuvvetleri tarafından parçalanan yoğun küresel yıldız kümelerinin enkazından oluştuğuna inanılır. Ancak bu olguyu tanımlamak zordur. Yıldızların ilişkileri hemen anlaşılmaz, çünkü yıldızlara olan uzaklıkların ölçümü oldukça zordur; yıldız nehirleri de oldukça hafif akar.

'Saç Kümesi'nde İki Teleskopla Arama

Son yıllarda geliştirilen teleskop teknolojisi ve analiz yöntemleri, daha önce saptayamadığımız daha zayıf oluşumları ortaya çıkardı.

Román ve ekibi, Saç Kümesi olarak adlandırılan, binlerce galaksiyi içeren bir kümenin kayıtlarını araştırmak için 0,7 metrelik Jeanne Rich Teleskobu ve 4,2 metrelik William Herschel Teleskobu'nu kullandı. Seyrek yıldızların dağınık, küresel bölgelerini ve galaksilerin kalabalık düzlemlerini saran 'galaktik haleleri' incelemeye çalışıyorlardı.

Beklenmedik Sonuçlar

Ancak, ulaştıkları veriler hiç beklenmeyen bir olguyu ortaya çıkardı: Bu, bir galakside değil, küme içindeki galaksiler arasında akan, uzun ve engin bir yıldız kuşağıydı. Bu kuşak, galaksileri kümeler içinde birbirine bağlayan kozmik ağı oluşturan ince bağlardan çok farklıydı. Samanyolu'ndaki yıldız akıntılarına hiç benzemiyor, aksine çok daha büyük bir ölçekte etkileyici bir görüntüye sahip.

Geleceğe Yönelik Çalışmalar ve Keşifler

Dev Saç Akıntısı'nın varlığı, bu kümenin içerdiği ortamı incelemek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Galaksi kümeleri, esrarengiz karanlık maddeyle dolu oldukları için, bilim insanlarının dikkatini çeken bu maddeyi anlamak için önemli bir kaynak haline gelmiştir.

Bu devasa kümelere daha yakından bakmak için daha büyük teleskoplar kullanmayı uman araştırmacılar, benzer yapıların başka kümelerde de olabileceğini düşünüyor. Ve Dev Saç Akıntısı'nı daha ayrıntılı bir şekilde görebilmek için...

Groningen Üniversitesi'nden gökbilimci Reynier Peletier, "Akıntının içinde ve çevresindeki yıldızların her birini gözlemlemeyi ve karanlık maddeye ilişkin daha fazla bilgiye ulaşmayı istiyoruz" dedi. Araştırma makalesi, Astronomy and Astrophysics adlı dergide yayınlandı.

Kaynak: haber merkezi