9 EYLÜL - Yerel Seçimler yaklaşırken, üç büyük ilde aday çıkarıp çıkarmayacağı en merak edilen partilerden birisi de Yeşil Sol Parti. Yeşil Sol Parti’nin sözcülerinden ve İzmir Milletvekili İbrahim Akın, bir önceki yerel seçimlere ve Millet İttifakı’na gönderme yaparak destek vermeyeceklerini açıkladı. Akın “Birbirini yok sayan anlayışlarla yan yana gelmek zor. Bunun değişmesi halinde biz açığız. Değişmezse biz kendi yolumuzu çizmeye hazırız” açıklaması ise yerel seçimler için pazarlık cümlesi olarak yorumlandı.

KENDİ YOLUMUZU ÇİZMEYE HAZIRIZ

İzmir Milletvekili Akın’ın Tunç Soyer ve yerel seçimler için açıklamaları şöyle: Batıda muhalefetin mevcut iktidar karşısında kurduğu ilişkilerin dağılmış olmasından kaynaklı bir umutsuzluk hali var. Biz bunu politik olarak kendi hesabını güçlendirmek için yaptıklarını düşünüyoruz. Onlar bunu el güçlendirmek olarak değerlendiriyorlar. Hem CHP’nin içinde bulunduğu değişim sancısı hem de muhalefetin durumu topluma umut vermekten uzaklaşıyor. Bunun aşılabileceğini düşünüyorum. Biz bütün güçlerin yan yana gelmesinden yanayız ama Millet İttifakı bir gelecek tahayyülü sunmuyor. Daha çok kişisel hesapların ve partilerin gelecek hesaplarını düşünen anlayışın çürüdüğünü, çöktüğünü düşünüyoruz. Topluma umut verecek bir siyasal çıkışa ihtiyaç var. Biz hiçbir demokratik tartışmaya kapalı değiliz ama 2019’daki yerel seçimlerde verdiğimiz koşulsuz desteğin bugünkü koşullarda aynısını yapmanın mümkün olmadığını düşünüyoruz. Birbirini yok sayan anlayışlarla yan yana gelmek zor. Bunun değişmesi halinde biz açığız. Değişmezse biz kendi yolumuzu çizmeye hazırız” dedi.
 

‘SOYER’E DESTEK VERDİK AMA…’


‘YSP’nin İzmir’de Tunç Soyer’i destekler mi’ sorusuna yanıt veren Akın “Elbette yerel seçimlerde yerel dinamikler partilerin ötesinde önemli ama bugünden bizim kişilere bağlı bir politika belirleme gibi bir durumuz yok. 2019 seçimlerinde Tunç Soyer’e geçmişte aday çıkarmayarak zımmi destek verdik. Bu dönem için bu bahsettiğim konjektörün değiştiğini varsayarak böyle bir durumun olacağını söylemem mümkün değil. Bizim önümüzdeki dönemi tartışıyoruz ve netleşmiş bir politikamız yok. Biz İzmir’de de aday çıkabiliriz ama bu bize bağlı değil açıkçası… Biz bunu yapabiliriz. Bu konuda da hazırlıklarımız var ama politik olarak ilkeli, şeffaf bir birlikteliğin sağlanması halinde elbette destek verebiliriz. İktidar karşısında güçlü bir ortak muhalefet oluşturulursa çözümün var olduğunu, umutsuz olmamak gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE AKP’NİN ÖNÜ MÜ AÇILACAK?


CHP, İYİ Parti ve YSP’nin farklı adaylar çıkarması durumunda İzmir’de de AK Parti’nin seçimleri kazanma ihtimali olduğunu ifade eden Akın “Farklı adaylar çıkarılması durumda bu mümkün. İzmir’de de bu tehlike var. İstanbul ve Ankara için çok daha fazla var. 1994 seçimlerinde CHP ve SHP karşılıklı aday çıkarmış ve yanlış hatırlamıyorsam yüzde 20’li oylarla Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni almıştı. O seçim ülkenin bu hale gelmesine neden olmuştu. O hikayenin tekrarlanma ihtimali var çünkü bu kadar kopmuş, kendi içine sıkışmış, kutuplaşmış, birlikte hesap yapamamış bir muhalefet bence başarılı bir seçim sonucu alamaz.

İYİ Parti'de bomba istifa: Aydın Adnan Sezgin sessizce ayrıldı! İYİ Parti'de bomba istifa: Aydın Adnan Sezgin sessizce ayrıldı!

Kaynak: Bir TV