Özgür Özel'den 'Ebabil Harekatı' açıklaması! Özgür Özel'den 'Ebabil Harekatı' açıklaması!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında hayata gözlerini açtığı ve babası Ali Rıza Efendi'nin vefatına kadar yaşadığı Selanik'teki 'Atatürk Evi Müzesi' 2023 yılı itibariyle ağırladığı 150 bin ziyaretçi sayısıyla ülkede rekor kırdı. Yapı, 2010 yılında başlatılan çalışmalarla çağdaş bir müze kimliği kazandı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıl dönümüne özel Selanik'te bulunan Atatürk Evi Müzesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Çankırı'ya Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Serkan Gedik eşlik etti. Çankırı, “100'üncü yılda burada olmak gurur verici. Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana dünyanın neresinde olursa olsun tarihi camilerin, kalelerin, sarayların ve köşklerin aslına uygun restore edilerek günümüze kazandırılması gurur verici. Atatürk Evi Müzesi de bunlardan birisi" ifadelerini kullandı.

'RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLATILACAK'

Çankırı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakın zamanda da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) çerçevesinde yeniden bir restorasyon çalışması başlatılacak. Çünkü Atatürk bir tane ve hepimizin Atası. Türkiye Cumhuriyeti'nde herkesin kırmızı çizgisi ve tek ortak bileşeni var ise bu da ulu önderimizdir. Aldığımız bilgilere göre de ülkede bu yıl 150 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiş. Atatürk gibi bir dünya liderini merak edenler, okuyanlar ve Atatürk'ün misyonu ve vizyonuyla gelecek yüzyıllara bakanlar artık bunu kendine şiar edinmiş vaziyette. Ne mutlu bizlere ki böyle bir kahramana sahibiz." Çankırı ayrıca evin bahçesindeki Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikildiği rivayet edilen tarihi nar ağacının da tarihi ve kültürel değeri nedeniyle Beyoğlu Belediyesi tarafından koruma altına alındığını belirtti.

TÜRK KADINLARI ADINA TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan AK Partili Çankırı ziyaretçiler için açılan anı defterini imzalayarak şu ifadelere yer verdi: “Bundan beş gün evvel zaferin müjdecisi, özgürlüğün simgesi İzmir'in kurtuluşunun 101'inci yıl dönümünü heyecan ve gurur ile yâd ettik. Tüm yokluk, yoksulluk ve zorluklara rağmen 26 Ağustos'ta başlayan Büyük Taarruz harekâtı sonucu 9 Eylül 1922 tarihinde özgür kıldığınız, önderliğinizde yapılan hukuki düzenlemeler ışığında 5 Aralık 1934 tarihinde 'Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı' veren yasanın kabulü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleri ile Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek kadın Meclis İdari Amiri unvanına sahip olmanın onurunu yaşamaktayım. Türk kadını için açtığınız yol ve çizdiğiniz ufuk için bir kez daha şükran ve minnettarlığımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun!"

Kaynak: DHA