banner112
banner111

Torbalı’da ‘Kırsal Mahalle’ düzenlemesi meclisten geçti

Torbalı’da köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine “kırsal mahalle” statüsü kazandırılması için Torbalı Belediye Meclisi’nde oy birliği ile karar alındı.

Torbalı’da ‘Kırsal Mahalle’ düzenlemesi meclisten geçti

2012 yılında çıkartılan 6360 sayılı Kanun ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine, 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10. Maddesine göre “Kırsal mahalle” statüsü kazandırılması için, Torbalı Belediye Meclisi’nde ilk adım atıldı. Torbalı Belediyesi’nde bir süredir hazırlıkları devam eden “Kırsal mahalle” düzenlemesi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

OY BİRLİĞİYLE MECLİSTEN GEÇTİ

Torbalı’da daha önce köy ve statüsünde olan mahalle muhtarlarının “Kırsal mahalle” statüsüyle ilgili başvurularını tamamlamasıyla birlikte konu, Torbalı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısına taşındı. Torbalı’da daha önce köy veya belde olan 47 mahallenin “kırsal mahalle” statüsü, Ayrancılar İnönü Mahallesi’nin bir bölümünün ise ‘Kırsal Yerleşik Alan’ olarak düzenlenmesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Torbalı’daki 47 mahalle için “Kırsal mahalle”, bir mahallenin bir bölümü için de “Kırsal Yerleşik Alan” düzenlemesi, 90 gün içerisinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek karara bağlanacak.

BAŞKAN TEKİN’DEN TEŞEKKÜR

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Bu düzenleme kırsal mahalle olarak tanımlanacak köylerimizdeki vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlayacak. Bu belediyemiz için gelir kaybına neden olsa da biz, köylülerimize, vatandaşlarımıza en iyi hizmetlerde buluşmak için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de kırsal mahalle konusundaki düzenlemenin bir an önce hayata geçmesi için belediyelerimize destek sözü vermişti. Bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediyemiz’in meclisinde de kısa sürede bu düzenleme geçecektir. Ayrıca bu düzenlemenin mecliste oy birliği ile geçmesi çok önemli. Tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Düzenleme başta köylülerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

7254 SAYILI KANUNUN 10. MADDESİ NELER GETİRECEK?

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler Emlak Vergisinden muaf olacak. 
Kırsal mahallelerdeki ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için Emlak Vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.
Kırsal mahallelerde, içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

YORUM EKLE