Konak'ta 100. yıl konseri

İzmir'de, Kuvayi Milliye Hareketi'nin 100'üncü yılı nedeniyle Konak Belediyesi ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğinde bir konser düzenlendi.

Konak'ta 100. yıl konseri

Nazım Hikmet'in yazdığı Kuvayi Milliye Destanı'nı notalarla birleştiren Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki 'Kuvayi Milliye Oratoryosu' aynı zamanda dünya prömiyerini de yaptı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki konseri Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak Belediye meclis üyeleri ve 100. yıl konseri için salonu dolduran sanatseverler birlikte izledi. Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet'in 1939 yılında yazmaya başlayıp 1941 yılında tamamladığı ve 7 bölümden oluşan Kurtuluş Savaşını anlatan 'Kuvayi Milliye Destanı'nın anlatıcılığını, Çukur televizyon dizisinde Mahsun rolüyle ekranlara gelen oyuncu Berkay Ateş yaptı. Kuvayi Milliye Destanı'nı müzikle birleştirerek oratoryosunu yazan Şef Orçun Orçunsel aynı zamanda eserin dünya prömiyerini de İzmir'de yapmış oldu. Şef Orçun Orçunsel Kuvayi Milliye hareketinin 1919'da Samsun'da başlayıp, 1922'de İzmir'de sona ermesi nedeniyle oratoryonun seslendirilmesini ilk kez İzmir'de yaptı. Eserini İZDSO için yazan ve adayan Orçun Orçunsel, gecenin sonunda ayakta alkışlandı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'a, İZDSO Müdürü Nuri Dengiz, gecenin anısına bir plaket verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER