banner112
banner111

İzmir ulaşımında 'temassız' dönem başlıyor

İzmir'de, toplu ulaşım araçlarında İzmirim Kart'ın yanı sıra yurt içi ve dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla biniş kolaylığı yaygınlaşıyor. Bir süredir havalimanı otobüs hatları ile Üçkuyular Feribot İskelesi gişelerinde pilot uygulaması yapılan sistem, 5 Haziran Pazar gününden itibaren kent genelinde geçerli olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Visa ve İş Bankası iş birliği ile ESHOT ve İZULAŞ otobüslerine, metroya, tramvaya ve İZDENİZ gemilerine temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla biniş yapılabilecek.

İzmir ulaşımında 'temassız' dönem başlıyor

Turizm sezonunda yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanan İzmir'de Büyükşehir Belediyesi; Visa ve İş Bankası iş birliği ile toplu ulaşım araçlarına temassız kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla biniş kolaylığını kent genelinde yaygınlaştırıyor. Ocak ayından bu yana Adnan Menderes Havalimanı'na çalışan ESHOT otobüs hatlarında ve bir süredir de Üçkuyular Feribot İskelesi gişelerinde uygulanan sistem, 5 Haziran Pazar gününden itibaren ESHOT ve İZULAŞ otobüslerinde, metroda, tramvayda ve İZDENİZ gemilerinde geçerli olacak.

Toplu ulaşım araçlarına, İzmirim Kartlar'ın yanı sıra Visa logolu temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da biniş yapılabilecek. Yeni sistem, İZTAŞIT araçlarında ve Gittiğin Kadar Öde tarifesinin uygulandığı otobüs hatlarında geçerli olmayacak. Kart kabul altyapısının İş Bankası tarafından sağlandığı uygulamada geçişler ilk etapta Visa logolu temassız kartlarla yapılacak. İlerleyen dönemde diğer şemaların da sisteme dahil olması öngörülüyor.


SPOR VE REKREASYON ALANLARINDA DA GEÇERLİ

Temassız kredi ve banka kartları ile ön ödemeli kartlar, toplu ulaşım araçlarının dışında; Balçova Teleferik Tesisleri, Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Bornova Buz Pisti'ne girişlerde, maskematik gişelerinde, Birinci Kordon'da hizmet veren Nostaljik Tramvay'da ve Buca'da bulunan İzmir Sebze ve Meyve Hali otoparkında kullanılabiliyor.


'HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pek çok dünya kentinde kullanılan bu kolaylığı İzmir genelinde yaygınlaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Toplu ulaşım araçlarına İzmirim Kartlar'la binilmeye devam edileceğinin altını çizen Başkan Soyer, "Buna ek olarak temassız banka ve kredi kartları ile ön ödemeli kartlarla da toplu ulaşımdan yararlanılabilecek. Bu hizmet; İzmirlilerin yanı sıra özellikle şehrimize yurt içi ve dışından gelecek ziyaretçiler için de hayatı kolaylaştıracak" dedi.


İNDİRİMLİ TARİFELERE UYUM YOLDA

Hizmetin ilk etapta yalnızca tam tarife ücreti ödenerek kullanılacağını vurgulayan Başkan Soyer, "Ancak kısa süre içinde tamamlanacak çalışmaların ardından; öğrenciler, öğretmenler ve 60-64 yaş grubu hemşehrilerimiz de banka ve kredi kartları ile indirimli tarifeler üzerinden biniş yapmaya başlayacak. Ayrıca mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla QR kod okutarak biniş ve dijital cüzdan gibi kolaylıkları da kısa süre içinde yurttaşlarımızın kullanımına sunacağız." (DHA)

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100