İnciraltı'nda süreç nasıl hızlanır?

İnciraltı'nda süreç nasıl hızlanır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "İnciraltı planlaması" konusunu yeniden masaya yatırmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Geçmiş yıllarda plan önerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na vermiştik. Sonra Bakanlık talebiyle yeni bir çalışma daha hazırlayıp sağlık konseptiyle oluşturduğumuz öneri planını bir kez daha gönderdik. Bu dosyamızın değerlendirilmesi, İnciraltı'ndaki planlama sürecini kısaltacaktır" dedi.

İnciraltı'nın sağlık turizme kazandırılması konusunu gündemlerine alan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007 yılından bu yana pek çok girişimde bulundukları "İnciraltı planlaması" için ilgili her kesimin bir araya gelerek bu sorunun artık kent gündeminden çıkarılması gerektiğini söyledi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in İZTO Meclis toplantısında yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Aziz Kocaoğlu, "Sayın Bakan'ın İnciraltı için bürokratlarına talimat vermesi, bizleri bir kez daha umutlandırdı. Geçmiş yıllarda plan önerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na vermiştik. Sonra Bakanlık talebiyle yeni bir ç alışma daha hazırlayıp sağlık konseptiyle oluşturduğumuz öneri planını bir kez daha gönderdik. Bu dosyamızın değerlendirilmesi, İnciraltı'ndaki planlama sürecini kısaltacaktır. 10 yılı aşkın bir süredir sağlık konseptiyle planlanması için çabaladığımız İnciraltı konusu, gerçekten de Sayın Bakan'ın himayelerine muhtaç. Bu planlamanın yapılması, İzmir'in belirlediği hedeflere en kısa sürede ulaşması ve sağlık sektöründe dünyanın önemli merkezlerinden birine sahip olmamız açısından kritik öneme haizdir. Büyükşehir Belediyesi olarak, bu konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız" diye konuştu.


İzmir-Ankara uyumu


Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: "Göreve geldiğim günden bu yana, İnciraltı’nın planlanması gerektiğine inanıyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Onlarca kez bu konuyu Bakanlıklar ve Başbakanlık nezdinde gündeme getirdim. Bu bölgeyi, düşük yoğunlukta ama nitelikli bir yapılaşma ile sağlık turizminde dünya çapında bir yer yapabiliriz. Oluşturduğumuz kent ormanı da, elimizi müthiş derecede güçlendirecektir. Biz planlamanın bir an önce yapılmasını istiyoruz. İnciraltı kentin bir zenginliği ve elimizdeki bu serveti en doğru biçimde, çar çur etmeden değerlendirmek zorundayız. Hem yerel yönetim hem de merkezi hükümet olarak önümüze çıkan her türlü engeli hep birlikt e aşmak zorundayız. İzmir ve Ankara'nın uyumlu çalışması, bu işi en doğru biçimde sonlandıracaktır. Umudumuz ve dileğimiz budur. İnciraltı'nı planlamak demek, aynı zamanda kentin de sıçraması demektir."


Kemeraltı sorusu


İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener'in Meclis toplantısında söylediği, "Aziz Başkan'la görüşmemizde bir takım konularda anlaşamadık. Onlardan biri de Kemeraltı sorunuydu" cümlesine bir anlam veremediğini de sözlerine ekleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER