banner112
banner111

Çeşme'de tapu sevinci

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, başkanlığını yaptığı Alaçatı Halk Sosyal Konut Yapı Kooperatifi'nin üyelerinden 312'sine tapularını dağıttı.

Çeşme'de tapu sevinci

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, başkanlığını yaptığı Alaçatı Halk Sosyal Konut Yapı Kooperatifi'nin üyelerinden 312'sine tapularını dağıttı. 612 ortaklı kooperatifin, geri kalan 300 tapunun da dağıtılmasıyla tasfiye edileceğini belirtti.

Çeşme'de 1994 yılında kurulan, 'Petek Evler' olarak bilinen ve 612 ortaklı olan Alaçatı Halk Sosyal Konut Yapı Kooperatifi üyelerinden 312'si tapularına kavuştu. Büyükşehir yasasından önce belde olan eski Alaçatı Belediyesi ile Hazine arasında süren dava nedeniyle, 300 kooperatif üyesi tapularını henüz alamazken; kooperatifin de başkanlığını yürüten Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Dalgıç, Temmuz ayında görülecek davada, yürütmeyi durdurma kararı kalkarsa, geriye kalan 300 tapuyu da çok kısa sürede dağıtacaklarını açıkladı. Kooperatif üyelerinin büyük bölümünün katılımıyla, olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Ayrıca toplantıda, tasfiye kararı da oybirliğiyle kabul edildi.


KALANLAR DA DAĞILIRSA KOOPERATİF TASFİYE EDİLECEK


Kooperatif ortaklarının sorularını yanıtlayan Başkan Dalgıç, "Şu ana kadar 312 konutun tapusunu bitirdik. Aslında bütün tapuların işleminin bitmesi gerekiyordu. Daha önceki genel kurulda anlattığım gibi, Hazine avukatları yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Dava halen devam ediyor. Umuyorum ki, temmuz ayında bu sorunu da aşmış olacağız. Artık kooperatifi tasfiye etmemiz gerekiyor. Tapuların tamamı dağıtılmadan kooperatifin tamamen tasfiyesi mümkün değil. Genel kurulda tasfiye kararı alınmasıyla, kooperatifimiz 'tasfiye halinde' sıfatı kazanacak. Bu süreç içerisinde, tapuların tamamı dağıtılmış olacak ve yasanın öngörmüş olduğu tasfiye işlemi gerçekleşecek. Davası devam eden bölümdeki yürütmeyi durdurma kararı temmuz ayında kalkarsa, 1 hafta 10 gün içinde geri kalan 300 tapuyu da hazırlayıp, dağıtacağız" diye konuştu. 

"İMARLA İLGİLİ SORUNUMUZ YOK"


Kooperatifin yeni çıkarılan imar barışından yararlanıp yararlanamayacağı sorusu üzerine Dalgıç, "Kooperatifin imarla ilgili bir sorunu yok. Alaçatı Halk Sosyal Konut Yapı Kooperatifi'nin sıkıntısı, mülkiyetle ilgili. Eski Alaçatı Belediyesi ile Hazine arasındaki davadan kaynaklanan sıkıntı var. Bilginiz olması için söylüyorum; imar barışı ile ilgili olarak yönetmelik ve genelge hazırlanmadan hiçbir şey yapılamaz. İmarla ilgili sıkıntımız olsaydı, bu imar barışından faydalanmak için elbette başvuruda bulunurduk" dedi.


"TAPULARI BİZ BİZE DAĞITALIM İSTEDİM"


Kooperatifin 1994 yılından bu yana devam ettiğini hatırlatan Dalgıç, "Kooperatif ortaklarımız, henüz tapularını almadan evlerini kiraya da verebildiler, devredebildiler de. Sadece 2017 yılında 38 arkadaşımız kooperatif üyeliğini devretmiş. Sadece tapular dağıtılamamıştı. Yoksa mülkiyet üzerindeki haklardan faydalanılabiliyor. Devretmek isteyen yönetim kurulumuza başvuruyor ve alınan kararla üyeliğini devredebiliyor. Sadece eksiğimiz tapuydu. 312 ortağımız bugün o tapularına kavuşuyor. 300 ortağımız da, yürütmeyi durdurma kararı kalkar kalkmaz tapularına kavuşacak. Benim siyasal kimliğim de var. Bu 312 tapuyu dağıtırken büyük bir gösteri de yapabilirdim. En ufak bir açılışı bile siyasal gösteriye dönüştüren bir başka yapı var. Milletvekillerimizle, Genel Başkanımızla, Cumhurbaşkanı adayımızla büyük bir şölen havasında tapuları dağıtabilirdik. Büyük bir sahne kurup, sanatçı da getirebilirdik. Hem eğlenirdik, hem politika yapardım, hem de tapularınızı dağıtırdım. Ama ben böyle şov yapmak istemedim. Biz bize olalım istedim. En baştan beri biz bizeyiz. Tapuları dağıtırken de biz bize olalım istedim. Eğlence de yapacaksak, biz bize yapacağız" diye konuştu.

Belediye Başkanı Dalgıç, kooperatif üyelerinin sorularını yanıtladıktan sonra, sağlıklı ve mutlu günlerde oturmaları dilekleri ile, 312 kooperatif ortağına tapularını dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 11:28
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100