Çeşme'de Ata sevgisi sel oldu, aktı

İzmir'in Çeşme ilçesinde, Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında düzenlenen "2. Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliğinin birinci gününde, Ata sevgisi sel oldu aktı.

Çeşme'de Ata sevgisi sel oldu, aktı

İzmir'in Çeşme ilçesinde, Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında düzenlenen "2. Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliğinin birinci gününde, Ata sevgisi sel oldu aktı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir suikasti sonrasında, Ilıca'ya 30 Haziran'da gelip 8 gün kalması anısına, Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin ilk gününde, hem denizde, hem de karada bir dizi gösteri gerçekleştirildi. "2. Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliğine, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emin Yılmaz, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran, Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlik, Hanri Benazus'un Atatürk Fotoğrafları Koleksiyonu ve Çeşmeli Taner Morova'nın eski Çeşme Fotoğrafları Koleksiyonu'nun sergisi ile açıldı. Serginin açılışını, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara ve protokol üyeleri gerçekleştirdi. Oldukça ilgi çeken serginin ardından, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Hanri Benazus'un Atatürk Fotoğrafları kitabını Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara ve protokol üyelerine hediye etti. Protokol üyeleri, daha sonra da Çeşmeli Yazar Mehmet Culum ve yazar Yılmaz Karakoyunlu'ya kitap imzalattı. Öte yandan, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü'nde eğitim gören çocukların, eğitim yelkenlileri ve kanolarla düzenlediği gösteri büyük ilgi çekti. Yelkenlilerine Atatürk posterleri ve Türk bayrağı asan çocuklar, sahile yakın bölümde gösteri yaparken, arkalarından kanolarıyla takip eden arkadaşları da  Atatürk posteri açınca sahildeki vatandaşlardan büyük alkış aldı.


SÖYLEŞİ VE BALE GÖSTERİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Sarı Zeybek Dans ve Sahne Sanatları ekibinin sunduğu zeybek gösterisinin ardından, tarihçi yazar Yılmaz Karakoyunlu'nun "Atatürk'ün Hayatında Kadınlar" ve Çeşmeli yazar Mehmet Culum'un "İzmir Suikasti ve Ilıca" başlıklı söyleşileri gerçekleştirildi. "2. Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliği, yazarların söyleşilerinin ardından,  Çeşmeli Baş Balerin Burcu Olguner'in Dansçı Görkem Dizdar ile sunduğu vals ve Çeşmeli baş balerin Aslı Çilek'in baş balet Dolun Doyran ile birlikte sunduğu bale gösterisi ile devam etti. İkisi de Çeşmeli olan İzmir Devlet Opera ve Balesi başbalerinlerinin kendi memleketlerinde sahneye çıkmaları heyecanlanmalarına yol açtı. Baş balerin Aslı Çilek, sahneye çıkmadan önce duygularını şöyle dile getirdi:

"Ilıca'da, doğduğum topraklarda sanatımı icra etmeyi dört gözle bekliyordum. Bu yıl, Çeşme Belediyesi'nin de davetiyle, doğduğum topraklarda sanatımı icra etme fırsatını buldum. Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Umarım ilerideki yıllarda sanatımı Çeşme'de daha geniş icra etme fırsatım olur."Baş balerin Burcu Olguner de, "Babam, annem, dedem, babaannem ve benim Çeşme'de çok güzel anılarımız var. Burası bizim evimiz gibi. Çeşme'nin bende çok ayrı bir yeri var. Burada olmaktan büyük gurur duyuyorum."

Beğeniyle izlenen vals ve bale gösterisinin ardından, etkinlik alanında sahil bölümüne yerleştirilen ve büyük ilgi gören "Atatürk" yazısının önünde bayrak ve meşaleleri ile toplanan yüzlerce vatandaş, "İzmir Marşı", "Onuncu Yıl Marşı" gibi marşları hep bir ağızdan söyledi.

Etkinliğin birinci günü, "Atatürk" yazısının önünde çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi. Etkinlik, bugün akşam Haluk Levent'in Ilıca Sahili'nde vereceği konser ile sona erecek. DHA
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER