Buca'ya yeni sanat merkezi

Buca Gösteri Sanatları Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Buca'ya yeni sanat merkezi
Buca Belediyesi, teknik donanım, akustik ve fonksiyonelliğiyle dikkat çeken Buca Gösteri Sanatları Merkezi’nin temelini törenle attı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bu merkez İzmir’in kültür ve sanat alanında büyük bir boşluğunu dolduracak” dedi.
Buca Belediyesi, prestij projesi Gösteri Sanatları Merkezi’nin ilk harcını coşkulu törenle döktü. Buca’nın yeni kent merkezi olması planlanan Buca Alışveriş ve Yaşam Kompleksi ‘Buca Çarşı’nın hemen yanında yükselecek olan Merkezin temel atma törenine Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, meclis üyeleri, muhtarlar ve yüzlerce Bucalı katıldı. Törende Bucalılara seslenen Başkan Levent Piriştina, teknik donanımı, fonksiyonelliği, 600 koltuk kapasiteli salonu ve modern mimarisiyle Buca’nın çehresini değiştirecek Merkezin tüm kent için cazibe merkezi olacağını söyledi.

Ocak 2019’da hizmete girecek


Buca Çarşı projesini Ağustos ayında, Gösteri Sanatları Merkezi’ni ise Ocak 2019’da hizmete açacaklarını belirten Başkan Piriştina, “Küçük büyük demeden her bulduğumuz alanda yaptığımız etkinliklerle 47 mahallede 7’den 77’ye tüm hemşerilerimizi sanatla buluşturmaya çalışıyorduk. Artık fiziki bir ortama ihtiyacı vardı. İnşa edeceğimiz bu Merkez, Buca’nın hatta İzmir’in kültür ve sanat alanında çok önemli bir boşluğunu dolduracak. Bucamızı ve İzmirimizi kapasitesi, donanımını ve özellikleriyle eşi benzeri olmayan bir gösteri sanatları merkezine kavuşturacağız. 7/24 düzenleyeceğimiz ücretsiz sanat etkinlikleriyle tüm İzmirlileri sanata doyuracağız” diye konuştu.

10 binleri 100 binler yapacağız


Kültür, sanat ve sporun tüm dünyada barışı inşa etmede çok önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Piriştina, “Sanatın birleştirici, barış tesis edici gücüne çok inanıyoruz. Bu güç alanlarını arttırdıkça nihai barışı getirmek o kadar mümkün olur diye düşünüyorum. Buca Gösteri Sanatları Merkezi açıldıktan sonra bugüne kadar sanatla tanıştırıp, barıştırdığımız 10 binlerin 100 binlere çıkacağına inanıyorum” dedi.
Başkan Piriştina heyecanla beklenen Buca Gösteri Sanatları Merkezi’nin temelini yüzlerce Bucalının coşkulu alkışları eşliğinde misafirlerle birlikte attı.

Sanat arenasının büyülü dünyası


Buca’nın prestij projeleri arasında yer alan Merkez, toplamda 7849 metrekarelik bir alanda ikisi bodrum katında olmak üzere üç katlı olarak inşa edilecek. Akustiğinden teknolojik donanımına kadar tüm detaylarında uzman görüşleriyle projelendirilen Merkez, 600 koltuk kapasiteli gösteri salonu, 110 ve 383 metrekarelik iki fuaye alanı, 2 adet sanatçı odası, amfi, servis odaları, simultane ve ses ışık odası, büfe, vestiyer, bilet satış ofisi, kat ofisi, kulis ve kütüphane bölümlerini de içeriyor. 150 araçlık iki katlı yeraltı otoparkı, estetik, tasarım, işlevsellikte son noktayı yansıtacak genel çevre düzenlemesi ile dikkat çeken Gösteri Sanatları Merkezi, Bucalılara sanat dolu günler vadediyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER