Batur'dan Agora ziyareti

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir'in en önemli tarihi alanlarından olan Agora'da süren çalışmaları yerinde görüp, bilgi almak amacıyla kazı alanını ziyaret etti.

Batur'dan Agora ziyareti

Dünyanın en zengin Yunanca duvar yazısı (grafito) koleksiyonunu da ev sahipliği yapan Agora kazı alanı, Konak'taki en önemli tarihi zenginliklerinin başında geliyor. Agora Kazı Başkanı Doç.Dr. Akın Ersoy'la birlikte kazı alanını gezen Batur, Helenistik ve Roma dönemlerindeki günlük yaşama ait kesitlerin yer aldığı grafitoların (duvar yazıları) bulunduğu galeriyi yakından incelerken, Roma Hamamı, Mozaikli Yapı ve Kent Meclisi'nin yanı sıra, kent merkezinden Agora'ya girişi sağlayan Bazilika Kuzeybatı Kapı ile limandan girişi sağlayan Faustina Caddesi hakkında da bilgi aldı.

Agora Kazı Başkanı Akın Ersoy, Helenistik ve Roma Dönemleri'nde İzmir'in günlük yaşantısına ilişkin önemli ipuçları veren grafitoların, Milattan Sonra 2. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasında yapıldıklarının öngörüldüğünü belirterek, Agora'da bulunan grafitoların, dünyanın en zengin Yunanca duvar yazı koleksiyonunu oluşturduğunu ifade etti. Duvarlar üzerinde, günlük yaşamın her alanını konu eden, sadece boya ile yapılmış yazı ve resimlerin dışında, aynı zamanda sıva üzerine kazınmış onlarca yazı ve resim bulunduğunu da belirten Ersoy, grafitolarda gemisi çizimlerinden gladyatörlere kadar farklı şekillerin olduğu söyledi. Gemilerin daha çok resimlendiğine dikkat çeken Ersoy, bunda İzmir'in öteden beri liman kenti olmasının büyük etkisi olabileceğini söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından devam ettirilen çalışmalardan elde edilen arkeolojik bulguların, sadece İzmir ve Konak için değil, yakın coğrafya için de büyük önem taşıdığını dile getiren Doç. Dr. Akın Ersoy, bu yılın ilk 6 ayında 38 binden fazla turistin kazı alanını ziyaret ettiğini söyledi.

'Elimizden geleni yapacağız'

Agora'nın kent için öneminin büyük olduğunu belirten Başkan Batur da, amaçlarının Konak sınırları içinde yer alan tarihi ve kültürel alanlara daha çok turist çekmek olduğunu ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Başkan Batur, "Agora kazı alanı Konak'ın kalbinde, merkezinde yer alıyor. Agora'nın hemen karşısında sinagoglar hemen devamında ise Tarihi Kemeraltı Çarşısı yer alıyor. Agora'nın biraz üstünde ise İzmir'e kuşbakışı bakan tarihi Kadifekalemiz var. Bu tarihi ve kültürel zenginliklerimiz Konak'ın ve İzmir'in destinasyonu için çok önemli yerler. Biz de bu alanları daha çok tanıtmak, var olan tarihi değerlerin ortaya çıkması için çaba göstermek ve ortaya çıkan bu tarihi değerlere turist çekmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

İzmir- Selanik arası gemi seferleri başlayacak

Başkan Batur, İzmir'e ve Konak'a gelen turist akışını artırmak için kısa süre önce ilk girişimde bulunduklarını da hatırlatarak, kendisini ziyaret eden Levante Ferries Denizcilik'in CEO'su armatör Yorgos Theodosis ile İzmir-Selanik arasında gemi seferlerinin başlatılması konusunda fikir birliğine vardıklarını dile getirdi. Batur, "Bu girişimin başarılı olmasını önemle ve hassasiyetle istiyorum; çünkü Konak ilçesi sınırları içerisinde böyle bir aktivitenin olması, turizm açısından ve kentin hareketliliği açısından önemli bir girişim olacaktır" diye konuştu. Batur, seferlerin başlamasıyla birlikte Konak'ın her iki günde bir gemi ağırlayacağını ve bu hat sayesinde Bosna, Romanya, Almanya gibi ülkelerden de turistlerin gelebileceğini kaydetti.

ABD'li öğrencilerle fotoğraf çektirdi

Kazı alanında, Amerika'nın Teksas kentindeki Baylor Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri ile karşılaşan Başkan Batur, onları İzmir'in tarihi merkezinden biri olan Agora'da görmekten mutlu olduğunu belirtti. Batur, günün anısına gençlerle fotoğraf çektirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7