Başkan Batur, glutensiz ekmek yaptı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ‘Dünya Çölyak Günü’ nedeniyle çölyak hastalığına farkındalığı artırmak için glutensiz ekmek yaptı.

Başkan Batur, glutensiz ekmek yaptı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ‘Dünya Çölyak Günü’ nedeniyle çölyak hastalığına farkındalığı artırmak için glutensiz ekmek yaptı.

Konak Belediyesi, Dokuz Eylül Rotaract Kulübü ve Ege Çölyakla Yaşam Derneği iş birliğinde düzenlenen farkındalık etkinliğinde, hastalık hakkında bilgiler veren proje sorumlusu Eczacı Nuray Karataş, "Çölyak, tanı alana kadar hastalık, tanı aldıktan sonra da bir yaşam tarzı" dedi. Çölyağın, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan ve suda erimeyen gluten isimli proteine karşı bağırsaklarda oluşan duyarlılık, bir tür bağırsak alerjisi olarak tanımlayan Karataş, çölyak hastalığının her yaşta teşhis edilebilmekle birlikte teşhisi zor olan hastalıklardan biri olduğunu söyledi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, çölyak hastalığının başka hastalıklarla karıştırılması ve teşhisin geç konulmaması adına tıbbın bundan sonra yapacağı önemli çalışmalardan birisi olacağına dikkat çekerek, çölyak hastaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ekmek çıkartılmaya devam edildiğini de hatırlattı. Ege Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı İlknur Nerede de derneklerine üye yaklaşık 450 kişi olduğunu ancak İzmir çevresinde bu sayının bin kişi olarak tahmin edildiğini söyledi. Etkinlikte çölyak hastası Emin Özipek de hastalığının 78 yaşında ortaya çıktığını ve uzun bir süre teşhis konulamadığını dile getirdi. Özipek, bir süredir bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğini belirterek, tek önemli şeyin glutensiz gıdayla beslenmek olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Başkan Batur, Konak Mutfak Atölyesi’nde çölyak hastalarıyla birlikte kuru domatesli, keçi peynirli ve zeytinli glutensiz ekmek yaptı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER