Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 şartının kaldırılması tartışması sürerken, Yenilikçi Rekabet Partisi (YRP) de konuyla ilgili görüşünü açıkladı. Partinin genel başkan yardımcısı Ahmet Kılıç, bu konunun Türkiye’nin öncelikli gündemi olmadığını belirterek, AKP’nin hazırladığı anayasa paketinde bu değişikliği getirmesi halinde değerlendireceklerini söyledi.

Kılıç, bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50+1 şartının değişmesi gerektiğini söylemesinin hatırlatılması üzerine Kılıç, şunları kaydetti:

“YRP olarak, yüzde 50+1’i ne savunacak ne de karşı çıkacak bir tutum içindeyiz. Cumhurbaşkanlığı seçimine daha 4 yıldan fazla bir süre var. Bugünün gündemi bu değil. Bugünün gündemi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kendisidir. Bu sistem, Türkiye’yi yönetilemez hale getirmiştir. Eğer ki yüzde 50+1 sisteminden memnuniyetsizlik varsa, bunu anayasa paketinin içine koyup milletin önüne getirsinler. Biz de o zaman bakarız, değerlendiririz, fikrimizi söyleriz. Ama Türkiye’nin öncelikli gündemi enflasyon, işsizlik, yoksulluk, adalet, eğitim, sağlık, dış politikadır.”

ERDOĞAN VE BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle yaptığı sohbette, cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 şartının değişmesinin “isabetli olacağını” ifade etmişti. Erdoğan, “Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir’ denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır” demişti.

Fidan, Blinken ile bir araya gelecek Fidan, Blinken ile bir araya gelecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, Erdoğan’ın bu çıkışına karşı çıkmış ve “Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1’dir. Milletvekili seçmiyoruz, cumhurbaşkanı seçiyoruz” değerlendirmesini yapmıştı. Bahçeli, “Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak” eleştirilerine tepki göstererek, “Hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik” demişti. Cumhur İttifakı’na sahip çıkan Bahçeli, “Bu ittifakın bozulmasına kendi adımıza söylüyorum geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

ÖZEL VE HATİMOĞULLARI NE DEDİ?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin grup toplantısında Erdoğan’ın başlattığı ‘yüzde 50+1’ tartışmasına değinmiş; Özel, AKP ile anayasa yapmayacaklarını vurgulayarak, Erdoğan ve Bahçeli’ye “Hadi oradan keratalar, meşgul etmeyin memleketi” diye seslenmişti.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç da, Erdoğan’ın yüzde 50+1 önerisine tepki göstererek, “Bu, Türkiye’nin gündemini değiştirmek için yapılan bir manevradır. Biz, yüzde 50+1’i değil, cumhurbaşkanlığı sistemini tartışmalıyız. Bu sistem, Türkiye’yi baskı, zulüm ve yoksulluk altında tutuyor. Biz, demokratik, laik, çoğulcu ve barışçıl bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ