Türkiye'de asgari ücret ve Vergi Paketi konuları tartışılmaya devam ediyor. Yeni düzenlemeler ile hayatımıza yeni vergi kalemleri girebilir. Peki, hangi değişiklikler yapılacak? Bu soruları Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen, Habertürk TV'de yayınlanan Mesut Yar ile Gece Hattı programında yanıtladı. İşte detaylar...

Engelli Bireylerin Vergi İstisnası Kaldırılabilir

Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen'in açıklamalarına göre yeni vergi paketinde KDV ve ÖTV artışı öngörülmüyor. Ancak, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi ile ilgili düzenlemeler mevcut. Özellikle engelli bireylerin otomobil alımına ilişkin ÖTV ve KDV istisnasının kaldırılması gündemde.

3697980 Ac07A9Efc7522A6B58C4B9588F6690Aa 640X640

Yurt Dışı Çıkış Harcı Artıyor

Taslakta yer alan önemli maddelerden biri de yurt dışı çıkış harcının 150 TL'den 3 bin TL'ye çıkarılması önerisi. Bu değişiklik, vatandaşların yurt dışına çıkarken daha yüksek bir bedel ödemesini gerektirecek.

Konut Kira Gelirinde Yüzde 20 Stopaj Kesintisi

Yeni düzenlemelerde kiracılar ve ev sahipleri de etkileniyor. Taslakta, kira gelirlerinden %20 stopaj kesilmesi planlanıyor. Bu, iş yeri kiraya vermiş gibi değerlendirilecek ve yasalaşırsa büyük etki yaratacak.

Basit Usulde Vergilendirmede Değişiklik

Ayrıca, basit usulde vergilendirilen yaklaşık 700 bin kişinin bu sistemden çıkarılması gerekiyor. Ancak, gelen baskılar nedeniyle bu düzenlemenin kapsam dışında kalabileceği ifade ediliyor.

3697980 B6C4947Eb270Dba62556052B463Ca36B 640X640

Gelir ve Harcama Arasındaki Farkın Takibi

35 yıllık maliyeci Dr. Türkmen'e göre en önemli konu, harcama ve tasarrufun kaynağını sorma uygulamasıydı. Ancak, bu uygulamanın getirilmeyeceği duyuruluyor. Örneğin, 20 milyona lüks bir otomobil alan kişiye, maliye 'gelirinizle harcamanız arasında %20'den fazla fark var, bunu açıklayın' demeyecek.

Kaçak kazı yaptığı alanı baraka kurarak gizleyen arazi sahibi gözaltında Kaçak kazı yaptığı alanı baraka kurarak gizleyen arazi sahibi gözaltında

Kaynak Sorgusu Olmalı 

Harcama ve tasarrufun kaynağı sorulmayacaksa, Türkiye'de gerçek bir vergi reformu yapılması mümkün değil. Devletin, 'bu parayı nasıl kazandın, vergisini ödedin mi, nasıl harcıyorsun?' gibi sorular sorması gerekiyor.

Vergi Adaletsizliği 

Türkiye'de ciddi bir vergi adaletsizliği mevcut. Öğrenciler de milyonerler de aynı vergiyi ödüyor. Gelir ve Kurumlar Vergisi payını artırmak için paranın kaynağını sormak gerekiyor. Ancak, şu anki düzenlemeler bu sorulara yanıt aramıyor, sadece garson ve kuryeleri vergilendirmeye odaklanıyor. Gerçek anlamda bir vergi reformu yapılabilmesi için paranın takibi şart. Parayı takip ettiğinizde, suçlulara ulaşmanız daha kolay olur.

Kaynak: Haber Merkezi