Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusundan ilk sinyalin başarıyla alındığını bildirdi. Bakan Uraloğlu, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımda, “Ve uydumuzdan ilk sinyali, planlanan şekilde 67. dakikada başarıyla aldık. Hayırlı olsun” ifadesini kullandı. Bu, fırlatma ve uydunun roketten ayrılma sürecinin başarıyla tamamlandığını gösteriyor.

Yörünge Testleri ve Faaliyete Geçiş

Türksat 6A’nın başarıyla uzaya gönderilmesi sonrasında istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ile alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek. Uydu, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru uzay yolculuğuna başlayacak. Bu yolculuğun tamamlanmasıyla yörünge testleri aşamasına geçilecek ve Türksat 6A, en az 1 ay sürecek testlerin ardından Türksat tarafından teslim alınarak faaliyete geçecek.

Ameliyatta belinde unutulan gazlı bezle 4 yıl yaşadı Ameliyatta belinde unutulan gazlı bezle 4 yıl yaşadı

Kapsama Alanı Genişleyecek

Dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak Türksat 6A’nın, 20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet vereceği belirtiliyor. 8,4 kilovat güce sahip, 4 bin 229 kilogram ağırlığındaki Türksat 6A ile Türksat’ın hizmet verdiği kapsama alanının Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı içerecek şekilde genişleyeceği söyleniyor.

Haberleşme Kapasitesi Artıyor

Uydunun faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun yüzde 65’inden fazlasına ulaşabilir hale geleceği ifade ediliyor. Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus da 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak.

Editör: Kazim Bozkurt