9 EYLÜL- İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülke genelinde son 3 günde gerçekleştirilen Mercek-4 operasyonlarında ruhsatsız silah taşıyan şahıslara ve silah kaçakçılarına yönelik etkili bir çalışma sonucunda başarılı sonuçlara ulaşıldığını belirtti. Yerlikaya, operasyonlar kapsamında 73 ilde yapılan çalışmalarda 697 ruhsatsız tabanca, 25 uzun namlulu tüfek, 54 kurusıkı tabanca, 115 ruhsatsız av tüfeği olmak üzere toplamda 891 silahın ele geçirildiğini ifade etti.

Ayrıca, bu operasyonlarda bin 127 şüpheli şahsın gözaltına alındığını paylaşan Bakan Yerlikaya, güvenlik güçlerinin etkili bir şekilde çalışmalarını sürdürerek ülkenin güvenliğine katkı sağladığını vurguladı. Bu operasyonlarla, silah kaçakçılığına ve ruhsatsız silah taşıyan şahıslara karşı ciddi bir mücadelenin verildiğini ve bu alanda etkili önlemler alındığını belirten Yerlikaya, halkın güvenliği için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerini ifade etti.
 

Soyer’den lidere ilk ziyaret Soyer’den lidere ilk ziyaret

Yerlikaya'nın açıklaması şöyle: 

"Halkımızın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerinin ve onlara silah temin edenlerin peşindeyiz. Onları adalete teslim etmeye kararlıyız. İl Jandarma Komutanlıklarımız ve İl Emniyet Müdürlüklerimiz tarafından İstanbul, Adana, İzmir, Antalya, Ankara, Samsun, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kocaeli, Gaziantep, Konya, Sakarya, Osmaniye, Hatay, Manisa, Tokat, Balıkesir, Kayseri, Kahramanmaraş, Trabzon, Aydın, Elazığ, Çorum, Şırnak, Batman, Bingöl, Malatya, Mardin, Ordu, Tekirdağ, Uşak, Edirne, Muğla, Niğde, Adıyaman, Denizli, Erzurum, Kastamonu, Kırıkkale, Muş, Rize, Ağrı, Afyonkarahisar, Amasya, Çanakkale, Düzce, Eskişehir, Giresun, Karabük, Nevşehir, Sivas, Bitlis, Burdur, Kütahya, Aksaray, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Van, Yalova, Yozgat, Bilecik, Çankırı, Hakkari, Isparta, Kilis ve Siirt’te yapılan MERCEK-4 operasyonlarında 891 ruhsatsız silah yakalandı. Bazı şehirlerimizde yakalanan ruhsatsız silahlar ile gözaltına alınan şüpheliler ise şöyle: İstanbul’da 136 tabanca, 5 uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 195 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Adana’da 58 tabanca ele geçirildi. 70 şüpheli şahıs gözaltına alındı. İzmir’de 37 tabanca ele geçirildi. 45 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Antalya’da 34 tabanca, 1 uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 70 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Ankara’da 30 tabanca ele geçirildi. 51 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Jandarmamızı ve Kahraman Emniyetimizi tebrik ediyorum. Aziz milletimiz müsterih olsun, ruhsatsız silah temin edenlerle ve silah kaçakçılarıyla da mücadelemiz kararlılıkla sürecek." 

Kaynak: HABER MERKEZİ