"Yedi Bela Hüsnü" Türk sinemasının klasik komedi filmlerinden biridir. Başrolünde Kemal Sunal'ın yer aldığı bir filmdir. Yedi Bela Hüsnü, 1982 yılında yönetmenliğini Natuk Baytan'ın yaptığı bir eserdir. İstanbul'da çekilen filmin başrollerinde Kemal Sunal, Oya Aydoğan, Şevket Altuğ ve Ali Şen vardır.

Filmin hikayesi, Hüsnü'nün (Kemal Sunal) maceralarını konu alır. Hüsnü, saf ve dürüst bir karakterdir ancak Hüsniye'ye (Oya Aydoğan) aşıktır. Filmde Hüsnü'nün sevdiği kızı etkilemek için çabalaması ve bu süreçte yaşadığı komik olaylar anlatılır.

Merve Dizdar kimdir? Kaç yaşında? Evli mi? Merve Dizdar kimdir? Kaç yaşında? Evli mi?

Filmin baş karakteri Hüsnü, arkadaşı Cemal (Şevket Altuğ) tarafından yakışıklı olduğu konusunda kandırılmaktadır. Cemal, Hüsnü'den para kopararak mahallenin güzel kızı Hüsniye'yi elde etmesi için Hüsnü'yü cesaretlendirmektedir. Hüsnü ise Cemal'in tezgahları sonucu Yedi Bela Hüsnü olarak ünlenir. Mahallenin arazisinde gözü olan zengin Malik (Ali Şen) ise Hüsnü'yü ortadan kaldırmaya çalışır.

Kemal Sunal'ın oyunculuğu ve komik yeteneğiyle film, Türk seyirciler arasında büyük bir popülarite kazanmıştır.

"Yedi Bela Hüsnü" filmi, Türk sinemasının komedi türündeki önemli yapıtlarından biridir. Kemal Sunal'ın ikonik karakterlerinden biri olan Hüsnü'nün maceraları, Türk izleyicileri tarafından hala sevilerek izlenmektedir.

Kız İsmet, Karamürselli Deli Hamdi, Pilavcı Cengiz gibi karakterleri barındıran film, bu yönüyle de tipik bir Natuk Baytan eseri olma özelliği taşır.

Tunca Civa