Haber / Murat ERVİN

Hızla yeni sanayi merkezi olma yolunda ilerleyen Aliağa'da yatırımcılar istedikleri büyüklükte yer bulamayınca yatırımdan vazgeçiyor. Yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda hizmet veren Aliağa OSB yönetimi de ellerinde sadece küçük parseller kaldığı ve bunun da büyük yatırımcıyı tatmin etmediği gerekçesiyle yakınındaki kamu arazilerini kapsayacak şekilde OSB'yi genişletme talebiyle geçtiğimiz Haziran ayında Sanayi Bakanı Mustafa Varank'ı ziyaret etti. Bakan Varank'a bölgenin yüzde 85'lik doluluğa ulaştığını söyleyen Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “Bu parsellerin bir kısmında inşaat çalışmaları sürüyor. Ama artık elimizde sadece küçük parseller kaldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Sanayi Bakanlığı'na 'büyüme alanı' tahsis edilmesi talebinde bulunduk” dedi.

ÖNCE 'TAMAM' DENDİ

Bu başvurunun ardından Sanayi Bakanlığı başkanlığında 'yer seçimi komisyonu' oluşturulduğunu aktaran Tezcan, “Komisyonun almış olduğu karar doğrultusunda 2021 yılında dosyamızı Sanayi Bakanlığı'na sunduk. Büyük kısmı kamu arazisi olan yerle ilgili komisyonun onayını aldıktan sonra sayın bakanımız bizleri davet etti. Fakat işler bu ziyaretten sonra daha da karıştı” diye konuştu. Ziyaretin son derece sıcak geçtiğini vurgulayan Tezcan, Bakan Varank'ın kendilerinden 'bu alanın tamamıyla sanayiye açılmasını, altyapıların da sanayicilerin istekleri doğrultusunda yapılması' sözünü istediğini ve kendilerinin de bu sözü verdiklerini açıkladı.

İKİ KURUM DAHA

İzmir'e döndükten sonra onay yazısını beklemeye başladıklarını aktaran Haluk Tezcan, resmi yazının bir türlü kendilerine ulaşmaması üzerine kasım ayında konuyu araştırdıklarında yetkililerin sözlü olarak 'Sanayi Bakanı Mustafa Varank'ın buna onay vermediği ve başka bir kurumun da aynı yer için talepte bulunduğunu' öğrendiklerini söyledi. Bunun üzerine Sanayi Bakanı Varank'a ulaşmaya çalıştıklarının altını çizen Tezcan, “Fakat randevularımıza geri dönülmedi. Bize 'söz konusu alanın kısıtlı olarak verebileceği' yazılı olarak iletildi. Öğrendiğimize göre bizim istediğimiz büyüme alanı için Aliağa Ticaret Odası ile Aliağa Belediyesi müracaat etmiş” ifadelerini kullandı.

'SORMAYIN, SÖYLEMEM'

Sanayi Bakanı Varank'ın Egeli sanayicilerin ve yatırımların önünü açması gerekirken bunun tam tersine alınan kararların kendilerini yaraladığını belirten Tezcan, “Bakan bey bazı sebeplerle izin veremeyeceğini ve bu konuyla ilgili fazla bir şey söylemek istemediğini belirtti. Ne olduysa oldu ve bizim önümüze böyle bir siyasi bakış açısı geldi. Maalesef, Sanayi Bakanlığı sanki bizim sanayi odamızın, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin büyümesi istenmiyormuş gibi davranıp, sanayicilerin işlerini kolaylaştıracak adımlara izin vermiyor” dedi.

SAHİPLİ ARAZİLER VERİLDİ

Halen 10 milyon metrekareye yakın bir alana sahip olduklarını anlatan Tezcan şunları söyledi: “Genişleme için 9.2 milyon metrekare alan istedik fakat sadece 400 bin metrekarelik alan onaylanırken 8 milyon 600 bin metrekarelik alanın ise Aliağa Ticaret Odası ile Aliağa Belediyesi'ne verileceğini öğrendik. Bize verilen 400 bin metrekarelik alan ise şahıs arazileri. Fakat diğer iki kuruma verilen 8.6 milyon metrekarelik arazi kamuya ait. Duyduğumuza göre burada yeni bir Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteniyormuş. Fakat sanayi bölgelerini, sanayicilerin kurması gerektiğine ve bir ilçede 2 farklı OSB yerine tek bir OSB'nin olması gerektiğine inanıyorum. Böylelikle kaynaklar tek bir alan için harcanır.” Murat ERVİN

'HENÜZ BİTMEDİ'

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise konuyu yakından takip ettiklerini ve Ankara ziyaretinde AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a da konuyu aktardıklarını söyleyip, “Henüz her şey bitmiş anlamına gelmiyor. Bu işin üstündeyiz” ifadelerini kullandı.