Okul formalarında kumaşa dikkat

Okul formalarında kumaşa dikkat

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, çocukların okul kıyafetleri seçilirken sağlıklı olmasına, fonksiyonelliğe ve estetiğe önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Okul zilinin çalmasına sayılı günler kala öğrenciler ve ailelerinde yeni eğitim dönemi için alışveriş telaşı başladı. Eğitim öğretim dönemine hazırlanan öğrenciler için kırtasiyeden formalara kadar çok çeşitli alışveriş kalemleri dikkat çekiyor. Alışveriş telaşındaki aileler çocuklarına kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler alma çabasıyla çarşı pazar dolaşıyor. Uzmanlar ise formaların sağlıklı ve kullanışlı olmasını öneriyor.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, çocukların kıyafetlerinin seçilirken sağlık, fonksiyonellik ve estetiğin önem kazandığını söyledi. Prof. Dr. Adanır, çocukların formaları sayesinde okullarına karşı aidiyet duygularını daha rahat geliştirebildiklerini vurgulayarak, "Anne babalar, sağlık açısından mutlaka pamuklu, doğal kumaşlar seçmelidir. Bu kumaşlar öğrencinin gününü rahat geçirmesini sağlayacaktır. Öğrencilerin kıyafetlerinin, iç ve dış mekânlara geçişlerde terleme ve üşümelerine engel olmak için üst üste giyilebilen ayrı parçalardan seçilmesine özen gösterilmelidir. Hava geçiren kıyafetler tercih edilmelidir" dedi.

Velilerin alışveriş yaparken etiket içeriklerini okumalarını da tavsiye eden Prof. Dr. Adanır, ürünün hangi kumaştan yapıldığını bilerek almanın çocukların sağılığı açısından önem kazandığını vurguladı. Okul üniformalarında polyester kumaşların kullanıldığını, sağlamlığı ve ütülenme kolaylığı nedeniyle tercih edebileceğini kaydeden Prof. Dr. Adanır, şunları söyledi: "Pamuklu ürünler nem emiciliğinin yüksek olması nedeniyle özellikle gömlek ve tişörtlerde tercih edilebilir. Aileler, ütüleme kolaylığı açısından pamuk, polyester karışımı ürünlere yönelebilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında İzmir'de havanın zaman zaman çok sıcak olduğu düşünüldüğünde, üniformaların vücuda oturmaması daha rahat modellerin tercih edilmesi de öğrencilerimizin sağlığı açısından önemlidir."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER