banner112

Kore heyetinden Bergama ziyareti

Kore heyetinden Bergama ziyareti
KORE Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 60'ıncı yılı olması ve iki ülke arasında karşılıklı 2017'nin kültür yılı ilan edilmesi nedeniyle düzenlenen Anadolu Odise etkinliği kapsamında, Kore'den gelen heyet İzmir'in Bergama ilçesini ziyaret etti.

Her iki ülkenin birbirini daha iyi tanıması için yapılan Anadolu Odise etkinliğinin Bergama ayağına Kore'den 27 kişi katıldı. Aralarında akademisyen, tarihçi, arkeolog, sanatçı ve gazetecilerin bulunduğu Kore heyetine Hanyang Üniversitesi Prof.Dr. Hee Soo Lee başkanlık etti. Heyet ilk olarak Bergama'daki ören yerleri Akropol, Asklepion ve Bazilika'yı gezdi. Ardından CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile birlikte Bergama Belediyesi Kleopatra Güzellik Ilıcası Tesisleri'nde toplantıya katıldı. Kore heyeti ile yapılan toplantıya Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kahyaoğlu, Ümit Atlam, Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Işıldak, Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura, Bergama İlçe Turizm Müdürü Mustafa Cebeci, Bergama Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Sait Tez de eşlik etti.

"BU DOSTLUK SONRAKİ KUŞAKLAR İÇİN ÖRNEK OLACAK"

Türkiye ve Kore'nin iki dost ülke olduğunun altını çizen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Hem Türkiye'de gezeceğiniz diğer yerlerden hem de Bergama'dan umuyoruz ki güzel izlenimlerle ayrılırsınız. Bu ziyaret var olan dostluk ve kardeşlik ilişkilerini daha da pekiştirir ve sonraki kuşaklar için örnek olur" dedi. Toplantıda söz alan Heyet Başkanı Hanyang Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hee Soo Lee ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye ile Kore arasında diplomatik ilişkilerin bu yıl 60'ıncı yılı. Bu nedenle Türkiye'de 10 günlük bir gezi gerçekleştireceğiz. Kore'nin kuruluşundan bu yana Koreliler, Türklerin fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmadılar. Bu dostluk ebedi olarak devam edecek. Çünkü dünyada birbirine kan kardeşim diyebilecek kaç millet var. Diplomatik ve ekonomik ilişkiler elbette ki hep vardı ama bizler bugün sizleri daha yakından tanımak için buradayız. Sizlerin kültürünü ve tarihini dikkatle öğreneceğiz. Ve memleketimize döndükten sonrada ülkenizi ve gördüklerimizi kendi halkımıza anlatacağız" dedi.

Etkinlikte daha sonra Bergama Belediyesi Haluk Elbe Konferans Salonu'nda bir konferans verildi. Konferansta konuşan Bergama Gezi Müdürü Nilgün Ustura Kore heyetine Bergama'nın tarihi ve ören yerleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Ardından konuşan Dongguk Üniversitesi'nden Prof.Dr. Gwang Ya Han ise Kore kentlerindeki bilimsel değişim modelini anlattı. Konferans sonunda ise Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç Heyet Başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee'ye ziyaretin anısına hediye takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 11:20
YORUM EKLE

banner97

banner96