İtalya'dan İzmir'e tasarım ödülleri

İtalya'da yapılan ve dünyanın 80 farklı ülkesinden binlerce başvurunun yapıldığı 2018 A'Design Yarışması'ndan ödüllerle döndü.

İtalya'dan İzmir'e tasarım ödülleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunları, İtalya'da yapılan ve dünyanın 80 farklı ülkesinden binlerce başvurunun yapıldığı 2018 A'Design Yarışması'ndan ödüllerle döndü.

İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 2015 Mezunu İsmail Güneş Ötken, Petalis Ses Yükseltici projesiyle gümüş ödülüne (Silver Award) layık görüldü. Aynı bölümden 2016'da mezun olan Mert Karaman ise, Gravity Tasarım ve Danışmanlık firması adına katıldığı yarışmada bronz ödül kazandı. Yarışmada, geçen yıl 2016 Mezunu Mehmet Ergül de bitirme projesi olarak tasarladığı astronotlar için egzersiz kıyafetiyle altın ödülü almıştı. İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunları, İtalya'dan bir kez daha İzmir'e ödülleri taşıdı.

İsmail Güneş Ötken, akustik ayna görevi gören dekoratif duvar ünitesi oluşturduğunu belirterek, "Petalis akustik ayna görevi gören dekoratif duvar ünitesidir. Televizyon, hoparlör gibi ses sistemlerinden çıkan sesi ön yüzeylerinden yansıtarak daha verimli bir şekilde dinleyiciye ulaştırmayı amaçlıyor. Genelde sesin ev içindeki yolculuğu geri plana atılıyor. Tasarımım, evlerimizdeki yapısal yetersizliğe de estetik bir çözüm oldu. Altı farklı parça seçeneği sunan Petalis, yansıyan sesi alacak bölgeye göre uygun bir şekilde dizilmesi ile sistem hazır hale getiriliyor. 2017 yılında tiyatrolarda sesi daha iyi seyirciye ulaştırmayı hedeflemiştim. Bu fikir ile başladığım projemin, Uluslararası Gümüş A'Design Ödülü'ne layık görülmesi beni çok mutlu etti" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER