Beykoz'da aslan beslenen kafe için Valilik devrede

Sosyal medyada büyük tepki toplayan; kafeste aslan ve bazı vahşi hayvanların beslendiği nargile kafe ile ilgili HAYTAP'ın girişimleri sonuç verdi. Kafe kapatılacak.

Beykoz'da aslan beslenen kafe için Valilik devrede

Sosyal medyada büyük tepki toplayan; kafeste aslan ve bazı vahşi hayvanların beslendiği nargile kafe ile ilgili HAYTAP'ın girişimleri sonuç verdi. Kafe kapatılacak.

İstanbul Beykoz'da nargile kafe/restoran olarak hizmet verdiği iddia edilen mekanda, cam bir kafesin ardında tutulan aslanın video görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Videoda dar bir cam alanda yürüyen aslan önünden gelip geçen insanlara bakıyor. Cam panele açılmış olan küçücük bir delikten müşteriler aslanı besleyebiliyor. Türkiye'nin en büyük sosyal medya platformlarından Ekşi Sözlük'te birçok kullanıcı kafenin kapatılması gerektiğini dillendirdi. Mevzoo isimli kafenin kendi instagram hesabından paylaştığı video hayvan hakları savunucularını da kızdırdı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP); videonun paylaşılmasından sonra gerekli kurumlara şikayette bulundu. Sosyal medyadan tepkiler çığ gibi yükselirken; söz konusu mekanda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, incelemelerde bulundu. Yapılan incelemede adı geçen yerin, turizm ruhsatlı hayvanat bahçesi ve rehabilitasyon merkezi olarak faaliyet yürüttüğü belirlendi. İşletmede aslanın yanı sıra; atların, kuşların, papağanların ve timsahın da olduğu ve gerekli belgelerinin de bulunduğu öğrenildi.

HAYTAP ARAŞTIRIYOR


HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, İstanbul Valiliği'nin kafenin kapatılması için harekete geçeceğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı-Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş'a konu hakkındaki şikayetlerini bizzat ilettiğini bildiren Önder, “Kendisi, İstanbul Valiliği kanalıyla kafenin kapatılacağı bilgisini verdi. Tabii şimdi önümüzde bir sorun daha var. Kafe sahibinin, Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) belgesi var. O nedenle aslana el koyamıyoruz. Şu an HAYTAP olarak aslanın tarafımızca koruma altına alınabilmesinin yollarını araştırıyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER