Antik rotada bisiklet turu

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu'nun 1'nci etabında 120 amatör bisikletçi, Çanakkale Troya Antik Kenti'nden, İzmir'in Pergamon Antik Kenti'ne 250 kilometre pedal bastı.

Antik rotada bisiklet turu
UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu'nun 1'nci etabında 120 amatör bisikletçi, Çanakkale Troya Antik Kenti'nden, İzmir'in Pergamon Antik Kenti'ne 250 kilometre pedal bastı.

Daha önce İzmir'de Bergama-Efes arasında iki kez gerçekleştirilen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu organizasyonun ilk etabı, bu yıl Troya Antik Kenti ile Pergamon Antik Kenti arasında gerçekleştirildi. Çanakkale Belediyesi'nce 55.si düzenlenen Uluslararası Troya Festivali'nin ilk gününde gerçekleştirilen etkinlikte; Bergama Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç ile Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan da 5 kilometre pedal çevirdi. Troya'nın simgesi tahta atın önünden başlayan etkinlikte konuşan Başkan Gönenç, “UNESCO ve bisiklet konusunda önemli bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. UNESCO Dünya Mirası Listesi kentlerimizdeki miraslarımız için bir koruma projesi. Bisiklet de sürdürülebilir çevre için, sağlık için, kentlerimiz için bir koruma projesi. Bu açıdan ortak bir bağı var” dedi. Başkan Gökhan ise bu yılın 'Troya Yılı' ilan edildiğini belirterek, etkinliğin bu açıdan daha da anlam kazandığını belirtti.


İKİNCİ ETAP EYLÜL'DE


Bu yılki etkinlikte 400 fidan diktiklerini ifade eden organizasyon sorumlusu Fatih Ertürkmen, “Sayısız fidan dikimi, söyleşiler, eğitimlerle UNESCO Dünya Mirası Yolu'nda önemli adımlar attık. Öncelikle bizi burada konuk eden Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan'a ve bu organizasyonun mimarı, hep yanımızda olan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'e çok teşekkür ediyorum” dedi. Bergama ve Çanakkale Belediyeleri işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, 120 bisikletçinin katılımıyla 2 gün sürdü. 250 kilometrelik parkurun ilk gününde bisikletçiler, Edremit'teki kamp alanında çadır kurarak bir gün konakladı. Tur, bisikletçilerin Bergama'daki ünlü kilise Kızılavlu'ya ulaşmasıyla sona erdi. UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu'nun ikinci etabı ise Efes- Bergama arasında Eylül ayı içerisinde yapılacak. DHA
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER