TCG Bora Bodrum'da halkın ziyaretine açıldı TCG Bora Bodrum'da halkın ziyaretine açıldı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle 25 Mart'ta başlayan başkanlık seçimleri 31. tura kadar uzadı. Seçimin 31. tur oylamasında da hiçbir aday 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadığı için seçilemedi.

24 Mart 2020'de Yargıtay Başkanlığı görevine seçilen Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart itibarıyla dolmuştu. Bu nedenle Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi sandık başına gitti.

Seçimin ilk 30 turunda hiçbir adayın gerekli çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle 31. tur oylama yapıldı.

Sonuçlar: Akarca 96, Kerkez 107, Şentürk 108 Oy Aldı

Oylama sonucuna göre 31. turda adaylardan Mehmet Akarca 96, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 107, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 108 oy aldı. Seçime katılım 319 olarak kayıtlara geçerken, 8 oy geçersiz sayıldı.

Salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle 32. tur oylama yarın yapılacak.

Seçimlerde Tam Sayıda Katılım Şartı

Yargıtay Başkanlık seçimlerinde üye tam sayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor. 348 üyeli Yargıtay'da bu sayı 175'e denk geliyor. 31. turda hiçbir aday gerekli çoğunluğu sağlayamadığı için 32. tur oylamada da tam sayıda katılımın sağlanması gerekiyor.

Sonuç Ne Olacak?

  1. turda da sonuçsuz kalan Yargıtay Başkanlık seçimlerinde yarın yapılacak 32. turda bir adayın gerekli çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı merak konusu. Seçimin uzaması Yargıtay'da gerginliğe yol açarken, adayların stratejilerini gözden geçirmeleri ve diğer üyeleri oylamada kendilerine çekmeye çalışmaları bekleniyor.

Yargıtay'ın yeni başkanı kim olacak? Seçimlerin sonucu yarın yapılacak 32. tur oylamada belli olacak.

Editör: Kazim Bozkurt